SWEET6TEEN - výlety na České hory

Cyklus výletů po českých horách - SWEET6TEEN – „sladkých šestnáct“.

Jak název, tak i celý nápad se zrodil při pročítání webu www.tisicovky.cz. Podle něj je v Česku šestnáct pohoří, která mají alespoň jednu horu převyšující 1000m. Takže šestnáct pohoří, šestnáct nejvyšších kopců a šestnáct „pohodových“ výletů po krásných českých horách.


Letní výstup5. Lysá hora (1323m)

Přidáno 8.11.2009

Mapa - Lysá Hora (1323m), Moravskoslezské Beskydy Lysá hora (vrcholu se též přezdívá Gigula) je s výškou 1323m nejvyšším vrcholem Moravskoslezských Beskyd a celých Karpat na území ČR. Na holém (lysém) vrcholu, na který vede silnice, se nachází vysílač, meteorologická stanice (měření se provádí od roku 1987) a několik horských chat.
V roce 1880 vznikla na Lysé hoře nejprve útulna Albrechta Habsburského, což se stalo zdrojem závisti českých turistů, kteří "německou" chatu ignorovali. Proto v roce 1935 vznikla na vrcholu chata Klubu českých turistů tzv. Bezručova chata. V roce 1948 byly obě znárodněny a posléze v letech 1972 a 1978 postupně obě do základů vyhořely. Od roku 1980 zde funguje i radiotelekomunikační vysílač vysoký 78m tvořící charakteristickou a současně poněkud kontroverzní dominantu Lysé hory.
Lysá hora představuje ideální rozhledový bod a za dobré viditelnosti lze spatřit Bílé Karpaty, slovenskou Malou Fatru a Babiu horu, Jeseníky a Králický Sněžník.
V masívu Lysé hory je i řada přírodních rezervací. Důvodem ochrany jsou smrčiny s příměsí jedlobukových porostů a oblasti svahových sesuvů.
Podle dlouhodobých měření je roční průměrná teplota na vrcholu 2,6°C (v nejchladnějším lednu je průměrná teplota -6,2°C a v nejteplejším červenci 11,3°C) a průměrné roční srážky přes 1500mm (nejdeštivější je červenec a nejsušší březen). Sněhová pokrývka pravidelně dosahuje výšky přes 1,5m a udržuje se do pozdního jara.

Moravskoslezské Beskydy

Moravskoslezské Beskydy jsou součástí vnější části Západních Karpat při hranici se Slovenskem. Jsou naším největším a nejvyšším pohořím karpatského typu. Svahy hor jsou prudké a údolí řek hluboce zaříznutá. Pohoří je tvořeno výraznými hřbety, ve střední části i několika izolovanými masivy (např. Lysá hora).
Kromě Lysé hory je zde dalších 27 tisícovek rozmístěných v celém pohoří.
Moravskoslezské Beskydy jsou chráněny ve stejnojmenné chráněné krajinné oblasti, která je svou rozlohou 1160 km2 největší v Česku. Předmětem ochrany jsou zejména zachovalé lesní porosty a typická luční společenstva. Významnými obyvateli lesů jsou velcí savci jako rys či vlk a ze Slovenska občas Beskydy navštíví i medvěd.
Výchozími místy pro Moravskoslezské Beskydy jsou města Rožnov pod Radhoštěm, Frenštát pod Radhoštěm, Frýdlant nad Ostravicí, Morávka a Jablunkov. Klima hor odpovídá nadmořské výšce. Na hřebech je v zimě dostatek sněhu, množství lyžařských tras, takže …

♦ ♦ ♦

Výstup na Lysou horu

Vrchol Lysé hory (1323m)/Moravskoslezské Beskydy. Až na vrchol vede asfaltka z Papežova, která je ideální trasou pro cykloturisty. A těmi jsme byli i my (Martin, Hanička), když jsme se na Lysou horu vypravili koncem září (20.9.). Lysá hora představovala naší poslední šestnáctou tisícovku v rámci projektu SWEET6TEEN a stála nás nečekaně sil.

Často se dočtete, že trasa z Papežova, kde lze za malý poplatek zaparkovat u silnice (20,- Kč), měří 7km. Tak tomu nevěřte, je to skoro 8,5km! Předchozího dne jsme si na kole vyšlápli Praděd (1491m) a tak můžeme srovnávat, který kopec je náročnější. Jednoznačně vítězí Lysá hora. Sklon kopce je významně prudší a kromě jednoho krátkého klesání v první třetině trasy se musí pořád tvrdě makat. Každý další kilometrovník nakreslený na silnici jsme doslova hypnotizovali.

Problém s jízdou měla zejména Hanička. Byla už trochu unavená z dopoledního výšlapu na Malý Javorník (1021m) a tak jsem se jí snažil táhnout, příp. jí tlačit za jízdy. Nakonec jsem byl taky hodně rád, že jsme po hodině šlapání konečně dosáhli cíle :-) Kola jsme odevzdaně zanechali před chatou a došli ke sloupu, který značí vrchol Lysé hory (1323m).

Po malém občerstvení jsme se rozjeli zpět. Jízda dolů byla dokonalá. Asfaltka není vozidly téměř využívána (zákaz vjezdu), má celkem dobrý povrch a dlouhé přehledné úseky. Kdybych věřil, že to kolo vydrží, nebyl by problém letět rychlostí nad 70km/h!

Parkování auta u Papežova má ještě jednu výhodu. Hned za auty teče potok, kde je možné se bez problémů omýt před nasednutím k cestě domů.

Celkový čas 3 hodiny
Vzdálenost 17 kilometrů
Převýšení 720 metrů

Výstup na Lysou horou (1323m).

Napište nám
| | info@cumbres.cz
Reklama
© Las Cumbres (2005 — 2024)