Rádi bychom Vám na této stránce přiblížili několik (ne)důležitých věcí, na které jsme pamatovali při plánování naší expedice do Jižní Ameriky. Kam se obrátit pro informace či pomoc, co si s sebou zabalit, s jakými riziky počítat a nebo třeba i kolik peněz si připravit.
Nesmírně důležité je najít informace, na kterých se dá skutečně stavět a to není nikterak lehké. Jižní Amerika se rozvíjí a mění poměrně rychle a ve vztahu k turismu to platí dvojnásob. Včerejší informace jsou často jen zavádějící. Nemůžeme se tedy spoléhat výhradně jen na to, co už víme z předchozích výprav. Podle naších zkušeností nepostačuje čerpat ani z deníků jiných cestovatelů, je nutné sledovat i oficiální (španělsky psané) stránky institucí a nebo kontaktovat zastupitelské úřady ČR v zemích, kam míříme.
Klasicky jsme přibalili anglicky psané průvodce z edice Lonely Planet:
Dále jsme si ofotili potřebné stránky z průvodce "Aconcagua a climbing guide" od R. J. Secora (2. vydání). Na expedici Over the Top 2008 jsme hodlali jít údolími Vacas a Relinchos a vracet se zpátky údolím Horcones, tak bylo těch listů poněkud více. Přibalili jsme i užitečný anglicko-španělský slovníček odborné terminologie a slovníček frazeologie z oblasti horolezectví a krizových situací, který je v této publikaci obsažen.
Základní vodítko při plánování téměř jakéhokoliv výstupu v jihoamerických Andách vám poskytne kniha od Johna Biggara – „The Andes, A Guide for Climbers“. Nás zajímaly zajména pasáže o Cordón del Plata a popis výstupu na Mercedario (6770m). Knihu jsme si tedy nebrali s sebou celou, ale jen pasáže o výstupech na horu Aconcagua, Cerro Plata, Cerro Vallecitos, Cerro Rincon, Mercedario a pro všechny případy i Ojos del Salado :-)
Pracovníci ambasád nám vždy vyšli vstříc:
ARGENTINA |
||
Velvyslanectví ČR v
Argentině |
tel: | 005411/48073107 |
fax: | 005411/48001088 | |
e-mail: | buenosaires@embassy.mzv.cz | |
web: | www.mzv.cz/buenosaires | |
Honorární konzulát ČR v
Argentině |
tel: | 0054261/4232148 |
fax: | 0054261/4381592 | |
e-mail: | mendoza@honorary.mzv.cz | |
web: | ||
Některé zajímavé a důležité linky můžete nalézt také v sekci ODKAZY.
Kromě cestovních pasů (a náhradních pasových fotografií), jsme si obstarali mezinárodní řidičské průkazy - vzor Ženeva 1949. Na cestě po Chile 2003 se nám málem vymstilo, že jeden z nás touto vymožeností nedisponoval!
Během tří měsíců před odjezdem do Jižní Ameriky jsme se nechali za bezmála 6000 korun na osobu očkovat proti:
Důvodem tak důkladného očkování bylo i to, že jsme se dočetli, že pouze na alkohol se v boji proti infekcím a chorobám spoléhat nemůžeme :-) Alkohol sice působí proti bakteriím, které mohou zavinit průjmy, ale na druhou stranu snižuje kyselost žaludku. Takže různí parazité, kteří také často vyvolávají střevní potíže, se v žaludku přirozeně nezahubí, a projdou až do střev. Bakterie vs. paraziti? Za pomoci alkoholu, pouze z bláta do louže.
Pojištění sportovních aktivit jsme si pak pořídili společně s členstvím v rakouském Alpenvereinu - Alpském klubu, který ve spolupráci s pojišťovnou Uniqa poskytuje pojištění na jakékoli pohybové a rizikové aktivity. Věříme, že částka necelých 2000 korun za to stojí, pojištění je platné a především známé ve všech koutech světa. Číslo pojistky jsme ostatně museli vyplnit i do žádosti o vydání povolení k výstupu na Aconcaguu.
Peníze na cestu jsme si vzali v keši. Celková suma peněz v našich portmonkách se pohybovala v rozpětí 1500 – 2000 EUR/na osobu.
Tabulky poměrně podrobně ukazují, kam postupně mizely naše dlouho spořené peníze. Dá se říci, že s naprostou většinou výdajů jsme po zkušenostech z předchozích cest počítali, tedy až na cenu za muly (Aconcagua)! Obvyklá cena za 60kg byla/je 120 dolarů do Plaza de Mulas. Základní tarif za vynášku do Plaza Argentina je větší (60kg/220 dolarů), to nám bylo také známo, ale že se počítá zvlášť cesta tam i zpět, to nám došlo až při placení po návratu do Los Puquios. Nahoru nám muly táhly 72kg a dolů pak 29kg zbytečností :-)
Seznam vybavení na expedici "Over the Top 2008" byl téměř totožný s předchozí expedicí "Las Cumbres 2006". Na následujících řádcích se tudíž věnujeme pouze takovým položkám, které stojí za zajímavost a mohou vám usnadnit proces plánování a přípravy expedice. Na žádných seznamech pak nevypisujeme drobnosti, které měl každý jen pro sebe (např. mp3 přehrávače).
Drobnou poznámku bych rád věnoval otázce spojení. Vzali jsme si s sebou vysílačky Motorola TalkAbout T5022 pracující v pásmu 446 MHz, abychom se mohli domluvit v případě, že by došlo k rozdělení při výstupu nebo sestupu. Naštěstí se tak nestalo, ale pokud můžeme doporučit, je výhodnější vzít si s sebou VHF vysílačky (od 30MHz do 300MHz), které pracují i na frekvenci 142.800 MHz. Důvodem je skutečnost, že na této frekvenci jsou denně v pravidelných časech vysílány předpovědi počasí a vysílačky s touto pracovní frekvencí jsou povinné pro expedice při výstupu jižní stěnou z kempu Plaza Francia!
Daleko větší pozornost oproti dřívějšku jsme na expedici Over the Top věnovali zdánlivým maličkostem.
Důkladně jsme připravovali lékárničku a během naší předvýjezdové přípravy jsme chodili po všech doktorech – zubař (4 měsíce před odjezdem a 14 dní před odjezdem znovu), praktický lékař (2 měsíce před odjezdem, včetně žádosti o recepty na léky proti příznakům výškové nemoci a dalším záludnostem na předpis) a sportovní lékař (fyzické testy, krev a EKG). Do lékárny jsme tak kromě obvyklých mastiček na bolístky a kapiček na rýmičku dali vícero preparátů proti žaludečním a střevním obtížím, dostatečnou zásobu Acylpyrinu, prášky na kašel, výškovou nemoc, desinfekci, náplasti a obvazový materiál, antihystaminika a potravinové doplňky.
Společnou lékárničku jsme si rozdělili na 3 přibližně stejné těžké části a k ní si každý podle libosti přibalil, „co mu chutná“. Samozřejmostí byl i krém s ochranným faktorem 50+ a stejně „silná“ tyčinka na rty. Drobné strupy od popálenin na špičce nosu a rukou se nám minule moc nezamlouvaly (tzn. že faktor 20 opravdu nestačí)!
Balíčky s hygienou si připravoval každý sám. Hlavní vodítko byl minimalizmus. Osvědčili se speciální savé turistické ručníky, mini pasty na zuby či kartáčky s krytkami na štětiny. Tentokráte jsme nezapomněli ani na mycí prostředek na nádobí, včetně houbičky. Mytí mastného ešusu v ledové vodě zmrzlýma rukama – nic moc :-) A jelikož se dnes již běžně prodávají k přírodě šetrné preparáty, může zodpovědný horolezec/cestovatel na jedné straně mýt nádobí a na druhé straně neničit přírodu a zejména místní vodní zroje.
Velikou část našeho vybavení tvořily zásoby potravin. Měli jsme je předem strategicky rozdělené na ty, které byly určeny na aklimatizaci a ty, které byly určeny na samotný výstup na horu Aconcagua. Vždy jsme tahali jen to, co bylo určeno na konkrétní část expedice a zbytek nechávali po hostalech, kam jsme se vraceli. Pravidlem při nákupech bylo, že jsme pytlíky s různými sušenými dobrůtkami nakupovali v sudých počtech, abychom se ze směsy dvou pytlíků najedli bez problémů všichni tři.
Potraviny vezené z domova bylo možné rozdělit do dvou základních kategorií: instantní hrníčkové a instantní :-) Samostatnou kategorii pak tvořili energetické gely a nápoje v prášku typu Tang.
Drobností, která se v praktickém provozu velice osvědčila, byl nákup balících materiálů - potravinových fólií, alobalu a role velikých pytlů (10ks po 150 litrech) na zabalení čehokoli. Většinou jsme do nich za špatného počasí dávali naše bágly, které zůstávali vedle stanu nebo jsme v nich nosili sníh a jelikož byli černé, nechávali jsme v nich sníh nahřát před samotným procesem výroby vody.
Naše logistika byla také od minula obohacena o nošení prázdného min. 5 litrového plastového rezervoáru na vodu. Vždy když jsme dorazili do kempu, jeden z nás vyrazil a přepumpoval (přefiltroval) do něj vodu, abychom nemuseli chodit pořád s malýma 1,5 litrovýma PETkama.