Salut!

Přidáno: 27.7.2006 | Datum akce: 27.7.2006
Autor: Vladimír Linhart
Fotografie: Vladimír Linhart
Štítky: 2006 | Bonifacio | Korsika
Náhled tisku

O práci dnes raději ani nebudu mluvit, protože to nejlepší, co se o ní dá říct, je mlčení. Sezóna je v plném proudu a restauraci zavíráme obvykle až hodinu po půlnoci! Zpátky musím být už v devět ráno.

Mé, na práci a chemické prostředky nenavyklé, ruce začínají pukat, jak kůra stoletých dubů.

Myslel jsem, že to není možné, ale zle jsem se mýlil - stále se otepluje. Závistivě prohlížím předpověď počasí po Evropě a postesknu si, vidím-li 18 stupňů v noci pro Česko. Můj sen o životě na tropickém ostrově se proměnil v nejhorší noční můru. Muset žít někde, kde se potím i ve spánku ...

Naštěstí tu nejsem na prázdninách, ale vydělat nějaká ta EURA. Měl bych mít gáži přes 1000 eur. Zatím ale nevím, kolik přesně. V pěti lidech si rozdělujeme dýžka. Práce v předražené restauraci má tedy i své výhody, ježto občas nějací lidé dají i 20 - 30 eur. Vychází to tak jednou za 3 dny kolem 25 babek pro každého.

Historie ostrova

Ostrov Korsika je mnohými považován za nejkrásnější ostrov Středozemního moře. O jeho kráse svědčí i jména a přízviska, jakých se mu dostává. Staří Řekové pojmenovali Korsiku jako Kalliste (krásná, nádherná), jeden z názvů ostrova je Ile de Beauté - Ostrov krásy. Je známa také jako Ostrov vůní, Ostrov kontrastů nebo Hora v moři.

První dochované záznamy o osídlení ostrova pocházejí z dob antického Řecka, kdy byl ostrov osídlen Řeky, Etrusky a Kartaginci. V roce 227 př. K. se dostal do sféry vlivu mocného Říma. Pod dominujícím vlivem Římské říše zůstal až do jejího dobytí Vandaly. Ve středověku byl ostrov cílem mnoha zájmů. Až se v roce 1282 dostal pod dlouho trvající a jen výjimečně přerušovanou správu města Janova. Korsika se definitivně stala součástí Francie roku 1768. Pouze během druhé světové války byla nakrátko okupována italskými vojsky. Od roku 1982 má Korsika v rámci Francie autonomní postavení s vlastní vládou a regionálním parlamentem.

Významnou postavou ostrovních dějin je Pasquale Paoli (1725 - 1807), korsický generál a patriot, který bojoval za nezávislost nejprve proti Janovu a následně i proti Francii. V době jeho aktivního odporu proti cizí nadvládě vznikl i známý korsický symbol - Mouřenínova či Maurova hlava (Testa Maura). Její původ lze hledat v dávné historii, kdy byl ostrov mezi lety 850 až 1034 kontrolován Araby.

Korsika je taktéž rodištěm Napoleona Bonaparta (1769 - 1821), jehož rodina patřila ve městě Ajaccio k místní, původem italské, šlechtě. Za nadvlády Francie mohla místní šlechta získávat francouzské tituly jedině v případě, že dokázala věrohodně doložit svojí genealogii.

Dnes má Korsika přibližně 260.000 obyvatel, ale více než 40 % celkové populace žije ve dvou největších městech ostrova, v Ajaccio a v Bastia. Počet obyvatel neustále klesá. V roce 1901 žilo na ostrově téměř 300 000 obyvatel. A například v roce 1850 bylo na Korsice 150 000 ha obilných polí, dnes sotva 6000 ha.

Jinak se nic moc neděje. Chystám se vyfotit náš plážový domek, aby bylo co závidět :-) Vězte, že závist je lepší, než tam skutečně žít.

Jdu si užít siestu do šesté, kdy zase nastoupím.

Vláďa.

Napište nám
| | info@cumbres.cz
Reklama
© Las Cumbres (2005 — 2024)