Kilimandžáro, stejně jako jiné hojně turisticky navštěvované kopce, je často dáváno do souvislosti s nějakými superlativy. Publikace uvádějí, že Kilimandžáro je nejvyšší samostatně stojící horou na světě. Zvedá se více než 5000 metrů nad východoafrickou planinu, jejíž průměrná výška činí 800 metrů nad mořem. Celý horský masiv je přibližně 60 kilometrů dlouhý a 40 kilometrů široký. Leží 330 kilometrů jižně od rovníku na území Tanzanie.
Název Kilimandžáro přiřazujeme celému horskému masivu, který se skládá ze třech samostatných sopek - Kibo (5895m), který je zároveň nejvyšším vrcholem Tanzanie i celého afrického kontinentu - dále pak Mawenzi (5149m), který je třetím nejvyšším vrcholem Afriky, a Shira (3962m). Pro úplnost je dobré uvést, že v průběhu času se měnila i jména nejvyšších bodů masivu. Vrchol Kibo (5895m) můžeme v literatuře nejčastěji nalézt pod názvem Uhuru Peak a ve starších spisech i Kaiser Wilhelm Spitze. Mawenzi (5149m) se původně jmenoval Hans Meyer Peak.
Kilimandžáro je magnetem na vysokohorské turisty. Ročně navštíví národní park (KINAPA – Kilimanjaro National Park) zapsaný na seznam UNESCO v roce 1977 až 30000 turistů a připočteme-li nosiče, průvodce a další pomocníky, dostaneme se k šílené číslovce – přes 100000 lidí na svazích hory ročně! Úspěšnost výstupu je odhadována mezi 40 – 50 %. Vrchol denně v průměru dosáhne přes 30 turistů – v obou hlavních sezónách však průměrné dny nejsou a turisty lze počítat spíše ve stovkách! Nečekejte tedy žádnou romantiku v tichu a klidu přírody. Přesto je Kilimandžáro unikátní a nádhernou horou. Během výstupu projdete pěti vegetačními zónami – od džungle až po „arktickou“ pustinu na vrcholu.
Ideální období pro turistiku nebo i něco vážnějšího ve východoafrických horách jsou dvě. Od poloviny prosince do poloviny března a od počátku června do poloviny října. Samozřejmě to neplatí absolutně, ale při plánování je nutné tuto skutečnost zohlednit. Uvedená období jsou obecně považována za „suchá“. Od poloviny prosince do poloviny března je sucho a teplo, zatímco od června do poloviny října je sucho a chladněji. Nejživěji na kopcích bývá kolem vánoc a začátkem nového kalendářního roku. Pokud budete plánovat výstup na Kilimandžáro horolezeckou cestou po některém z ledovců, pokus směřujte raději vždy na začátek sezóny, kdy je větší šance, že bude dostatek sněhu a ledu.
Klasický průběh počasí na vrcholcích a v pasážích nad 4000 metrů se vyznačuje čistou jasnou oblohou do 10:00, pak přicházejí husté mraky, které povětšinou mizí v podvečer, a v noci je obloha opět vymetená.
Nad 4500 metrů je nutné zejména po ránu počítat s teplotami kolem – 5 °C. Denní teploty se i v nejvýše položených tábořištích a chatách pohybují kolem 10 °C a krátké nohavice nejsou problém.
Oblečení. Jednoduše si vezměte věci jako do Vysokých Tater v září či říjnu. Přes den bývá hezky, někdy zaprší a v noci už je zima. Nám nepršelo, ale myslíme si, že to byl spíše zázrak (nosiči a průvodci nosí obvykle klasické deštníky. Dobré boty a teleskopické hole přijdou vhod.
Víza. Vstupní víza do Tanzanie se vyřizují až na hranicích (při příletu na letišti nebo při přejezdu hranice). My jsme přejížděli z Keni do Tanzanie klasickým dopravním prostředkem - matatu. Na hraničním přechodu Namanga jsme se nejprve odhlásili z Keni a odevzdali řádně vyplněnou exit kartičku na keňské straně. Pak jsme přešli 50 metrů široké území nikoho a vyplnili entry kartičky, žádosti o víza a vystáli frontu na tanzanské straně. Vízum stálo 50 dolarů.
Očkování a léky. Povinné je očkování na žlutou zimnici. Doporučuje se mít i očkování na břišní tyfus a žloutenku A + B. Pokud se hodláte pohybovat pouze po horách, tak není nutné brát preventivní léky proti malárii. Silný repelent si do zavazadla přibalte. Nás komáři trápili nejvíce právě v Moshi pod Kilimandžárem. Vodu vždy filtrujte nebo kupujte balenou, my jsme si před pitím filtrovali i vodu z kohoutku.
Více informací např. na webu www.ockovacicentrum.cz.
Doprava. S výjimkou přejezdu z Keni do Tanzanie, kdy jsme jeli matatu (malé vícemístné vozy s devíti sedadly, ale namačkanými 15 cestujícími), které jsme si ovšem platili pouze pro sebe, jsme v Tanzanii využívali veřejnou dopravu autobusy a taxíky. Při placení jízdenky v autobusu vždy vyžadujte paragon nebo nějakou formu papírové jízdenky. Jen jednou jsme to podcenili a rázem jsme platili jednu jízdu dvakrát (konkrétně to byla cesta autobusem z Arushi do Moshi – cena 2500/os. TZS - tanzanských šilinků).
Doprava na samotný kopec, tedy k vstupní bráně národního parku, je součástí služeb agentury, kterou si na výstup najdete. Vyzvednutí v hotelu a posléze i odvoz na hotel jsou služby považované za naprostý standard.
Pokud se po výstupu na Kilimandžáro opět vracíte do Keni (Nairobi), můžeme doporučit kvalitní služby společností (např. Impala Shuttle), které zajišťují dálkovou autobusovou dopravu (cena jízdenky byla 30 USD na osobu/45000 TZS). Příjemné solidní jednání a jen minimální zpoždění.
Poplatky za vstup do Národní parku Kilimandžáro musí platit každý. Základní sazba v r. 2010 byla ve výši 110 USD na osobu a den (za pobyt v parku 60 USD/den – Entrance Fee, za kempování 50 USD/den – Camping Fee). Správa parku současně stanovila, kolik dní musíte povinně zaplatit! I kdybyste si Kilimandžáro vyběhli třeba za tři dny, stejně budete muset zaplatit cenu šesti dní, kromě Marangu Route (známá také jako Coca-Cola Route), kde stačí uhradit dní pět. Povinná platba Správě národního parku Kilimandžáro tedy činila 660 USD, resp. 550 USD při využití výstupové cesty Marangu. Další částka, kterou by po vás mohli u brány parku požadovat, je uhrazení 20 USD na osobu, což je tzv. záchranářský poplatek (Rescue Fee). V našem případě nebyla uplatněna.
Další výdaje jsou již spojeny pouze se službami agentury, kterou si pro svůj výstup vyberete.
Výběr agentury, průvodci a nosiči. Jedna špatná zpráva na začátek - při vstupu do Národního parku Kilimandžáro musíte mít průvodce! Dobrá zpráva je, že nemusíte mít agenturu. Je tedy na vašich schopnostech, sehnat si certifikovaného průvodce (horského vůdce) předem na internetu (např. na Facebooku), nebo nějakou jinou cestou (např. na doporučení od známých – e-mail). Budete-li mít dohodnuto vše předem, ušetříte si mnoho času a budete mít jistotu, co za hromadu peněz, které za výstup zaplatíte, dostanete.
V naprosté většině případů však skončíte u nějaké agentury. Jestliže výše doporučujeme jednat přímo s horským vůdcem a dohodnout si výstup předem, tak totéž zásadně nedoporučujeme pro jednání s agenturou. Z tepla obýváku je reálně zcela vyloučeno dosáhnout ceny, která je v daný čas na spodním limitu obvyklých částek. Agenturu vždy vybírejte na místě a obejděte minimálně dvě až tři, abyste si mohli porovnat ceny, služby a intuitivně se rozhodnout pro tu pravou. Nakonec zjistíte, že jediné co rozhoduje, je intuice a odhad. Všichni vám nakonec nabídnou stejnou cenu a stejné služby. Dohadování ceny obvykle začíná na částce minimálně 1500 USD na osobu.
Na co se při jednáních soustředit? Vždy přicházejte do agentury s jasným a realistickým plánem, čeho chcete v jakém čase dosáhnout. Zejména byste měli mít jasno ve volbě trasy a počtu dní. Výhodou je i představa o jednotlivých tábořištích, na nichž chcete kempovat. Představu byste měli mít i o vybavení, tzn. co budete mít vlastní (např. stan, …) a co chcete zajistit od agentury (např. vařič, plynovou bombu, …). Také je dobré si rozmyslet kolik přibližně budete potřebovat nosičů. Africkým standardem jsou dva až tři na klienta a k tomu si připočtěte vůdce a jeho asistenta. Nakonec zjistíte, že, ač jste se vypravili do Afriky v intimní dvojici, na Kilimandžáru jste součástí deseti až patnácti členné „expedice“. A pozor! Cena, kterou jste zaplatili v agentuře, není konečná! Počet členů vašeho doprovodu znamená další nemalé náklady. Obecně se doporučuje počítat s dalšími 10 USD na den pro každého člena doprovodu (pro vůdce, příp. i asistenta dvojnásobek) se splatností v hotovosti na konci výletu. Ostatně vaše „všimné“ je leckdy téměř jediným příjmem lidí, kteří vás doprovází. Agentury a jejich majitelé jim nedají takřka nic.
Pokud budete chtít přespat v kráteru (tzn. pár metrů pod vrcholem Uhuru Peak/Kibo – 5895m) počítejte s tím, že těm členům doprovodu, kteří s vámi toto dobrodružství podniknou, náleží speciální příplatek (podle našich informací až 25 USD na osobu). Opět je jejich počet dobré omezit. Zbytek doprovodu může vrchol traverzovat a očekávat vás na sestupové trase s již připraveným obědem.
Vše dohodnuté nezapomeňte nechat uvést v písemné podobě do smlouvy, kterou si určitě vezměte s sebou na kopec, neboť jak se ukázalo v našem případě, tak o dohodnutých podmínkách výstupu agentura zapomněla informovat našeho vůdce. Kdybychom neměli ve smlouvě přesně uvedeny tábořiště pro každý konkrétní den, včetně spaní v kráteru, nejspíše bychom se s naším doprovodem na vrchol ani nepodívali, a nebo třeba jinou cestou, než jsme chtěli.
Posledním bodem programu jednání s agenturou je strava. Standardem, který do těchto končin přinesli pravděpodobně Američané, se během let stalo doslova opulentní přežírání, bohatě prostřené stoly, porcelánové servisy, ubrusy, židle … a toto vše minimálně třikrát denně! My jsme trvali na tom, že chceme pouze posnídat a povečeřet. Přes den jsme se spokojili s drobnou svačinou, kterou jsme si nafasovali již ráno. Také jsme si předběžně dohodli jídelníček, ale přesto jsme ještě před odchodem od brány parku čelili hrozbě přivolání dalších nosičů, neboť náklad byl moc těžký (správa parku kontroluje, aby nosiči nenesli více než 20kg). Vysvětlení bylo snadné. Ve vacích se stravou se ukrývalo 5kg brambor, dva obří melouny, několik hlávek zelí, … vše jsme jim vyházeli a rázem bylo nosičů akorát (na naší trojici jsme měli čtyři nosiče, vůdce a jeho pomocníka; do kráteru šel jen vůdce a pomocník).
Agentury vyzkoušené námi nebo kolegy (se smíšenými pocity):
Tábořiště. Na námi vybrané trase jsme spali vždy ve stanu na určených tábořištích. Nedaleko se pokaždé nacházel zdroj vody a poblíž tábora byly i dřevěné kadibudky. S sebou jsme si nesli vlastní vařič s plynovou kartuší, neboť jsme si vařili sami v nejvyšším kempu – Crater Camp (5790m). Bombičky jsme si koupili v Nairobi. K dostání byl jak narážecí a dražší Camping Gaz, tak i šroubovací Primus. Primus byl lepší!
Strava. I když jsme u brány parku našim nosičům vyházeli spoustu nadbytečného jídla, zažívali jsme si neskutečné hody. Pouze v Crater Campu jsme si vařili sami z vlastních zásob (čínská polévka, čaj, pečivo).
Komunikační možnosti se zbytkem civilizace existují. Obyčejný mobilní telefon nám fungoval i na některých místech během výstupu (např. tábořiště Arrow Glacier Camp – 4900m).
Masiv Kilimandžára má pro přístup k hlavnímu vrcholu Kibo/Uhuru Peak šest přístupových cest (osobně jsme si prošli dvě – Umbwe a Mweka). Žádná z nich nevede na vrchol, ale všechny se napojují na okružní stezky kolem masivu – South Circuit Path (jižní) a North Circuit Path (severní). Všechny přístupové trasy jsou vhodné pro trekaře a podle našich zkušeností nejsou nikterak orientačně náročné.
Existují dvě hlavní nástupní místa na Kilimandžáro. Tanzanská města Arusha a Moshi. Arusha je větší a vzdálenější, současně je však ideálním startovním místem pro aklimatizační výstup na Mt. Meru (4566m). Ze zkušenosti doporučujeme zvolit Moshi, které je menší a klidnější. Vstupní brány do parku jsou z Moshi lépe a rychleji dosažitelné.
Cestě se lidově říká Coca-Cola Route. Chodí tudy nadpoloviční většina všech turistů a jelikož je mezi nimi velké procento Američanů toužících po sladkém nápoji, je zřejmé, kde se vzal i její neoficiální název. Marangu trpí přílišným počtem lidí. Davům se zde nevyhnete. I přesto je cesta velmi pěkná a těm, kteří touží po větším komfortu poskytuje i dokonalé zázemí. Po dobu výstupu můžete nocovat na chatách, osprchovat se (většinou studenou vodou), dobít si mobil nebo fotoaparát, koupit si drink …
Marangu Route začíná u stejnojmenné vstupní brány (Marangu Gate) několik kilometrů od vesnice téhož jména. Z Moshi dosáhnete vstupní brány národního parku nejlépe po hlavní silnici mezi Arushou a Tavete, po které ujedete 27km východním směrem a odbočíte vlevo ve vesnici Himo. Cestou si všimněte baobabů, patří k těm největším v Tanzanii. Z vesničky Himo pokračuje poměrně kvalitní silnice dalších 14km do již zmiňované obce Marangu.
Hledáte-li ubytování, navštivte mezi turisty oblíbený hotel Marangu. V obci je jedna křižovatka, kde se odbočuje vlevo a o 5km dále se nachází Marangu Gate (1900m), včetně ředitelství Národního parku Kilimandžáro (HQ KINAPA). Na bráně se vyřizují formality, platí poplatky a je třeba počítat s tím, že si tento proces vyžádá více času.
1. den: Marangu Gate – Mandara Hut
Po opuštění brány se jde nejprve po zpevněné a následně standardní široké lesní stezce. Ti, kteří touží vidět „více divočiny“ se mohou od hlavní stezky odklonit a jít po užší paralelně vedené lesní stezce. Rozdíl je však reálně pouze v šíři cesty a šanci, že zde nepůjde tolik lidí najednou.
V okolí chatek je možné pozorovat opice (zejména Kočkodan diademový – Blue nebo Diademed monkey). Stačí vyrazit pár stovek metrů po stezce směrem k další chatě Horombo.
2. den: Mandara Hut – Horombo Hut
Stezka stoupá a pokračuje lesem v severozápadním směru. Po pár minutách se objeví odbočka vlevo ke kráteru Maundi. Kráter má pravidelný kruhovitý tvar. Jeho hrana je výše než okolní džungle a skýtá tak nádherou možnost vychutnat si parádní výhledy do krajiny pod Kilimandžárem. Odbočka a mírné prodloužení trasy za to stojí. Později se trasa hlavní s stezkou ke kráteru opět spojují. V krajině lze dosud pozorovat následky velikého požáru z ledna roku 1997.
Cesta je dobře značená a jen výjimečně jsou na ní prudší pasáže. Za dobrého počasí je krásně vidět vrchol Kibo (5895m) i menší vrchol Mawenzi (5149m). Horombo, podobně jako Mandara, není pouze jedna chata, ale fakticky celá vesnice. Lidé bez předchozí aklimatizace zde často tráví dvě noci.
Ti, kteří chtějí vystoupat na vedlejší vrchol Mawenzi, krátce za táborem Horombo odbočí vlevo a budou další dvě až tři hodiny stoupat směrem k Mawenzi Hut (4600m).
3. den: Horombo Hut – Kibo Hut
Marangu Route je i dále dobře značená. Pokud se nechcete napojit na Jižní okruh pod vrcholem Kibo, nepokračujte rovně, ale nedlouho po odbočce k Mawenzi Hut odbočte vlevo ke Kibo Hut. Přibližně ve 4000 metrech stezka křižuje potok Maua, kde si lze nabrat vodu. Krátce poté se začnou objevovat nápisy „last water“, tedy poslední místo, kde si lze nabrat vodu. Kousek od stezky je malý potůček, který doporučujeme využít jen v krajní nouzi. Po hodině dalšího stoupání se ocitnete v tzv. Sedle (the Saddle). Jedná se o rozsáhlý prostor mezi vrcholy Kibo a Mawenzi. Sedlo je dalším místem, kde se lze vydat na okružní trasy pod vrcholem Kibo. Naleznete tu jak křížení se Severním okruhem, tak i křížení s Jižním okruhem.
Ze Sedla pokračuje cesta v přímém směru k vrcholu Kibo. Ve 4700 metrech dosáhnete několika chatek Kibo Hut. Z Kibo Hut vede na vrchol tzv. normální výstupová trasa.
Mweka Route je agenturami považována za ideální sestupovou trasu. Jedná se o přímou relativně strmou a středně náročnou cestu pod vrchol Kibo, kde navazuje na klasickou výstupovou trasu Barafu Route vedoucí podél ledovce Rebmann k hlavnímu vrcholu. Cesta začíná u brány Mweka, která se nachází nad stejnojmennou vesnicí vzdálenou pouhých 13km severně od Moshi.
Pokud bychom měli cestu nějak více popsat, tak spodek je bláto a vršek je prašná poušť. Přestože si turisté přibližně od výšky 4000 metrů mohou na každém kroku dokonale vychutnat pohled na hlavní vrchol Kilimandžára, cestu jako výstupovou nedoporučujeme, resp. doporučujeme pouze těm, kteří hodně spěchají a nezáleží jim na tom, že spolykají kila prachu.
1. den: Mweka Gate – Mweka Huts
Cesta za branou vede po staré silnici, která sloužila pro svážení dřeva. Po několika kilometrech se dostanete na užší stezku. Zde je potřeba určité obezřetnosti, neboť cesta bývá často blátivá a klouže to. Cesta stoupá podél hřebene a po deseti kilometrech dosahuje chat a rozsáhlého tábořiště rozsetého v okolních porostech. Nedaleko odsud je i poslední přírodní zdroj vody na této cestě (malé údolí přibližně 5 minut chůze jihovýchodním směrem).
2. den: Mweka Huts – Barafu Huts
Za tábořištěm Mweka Huts cesta brzy mění svůj charakter. Z blátivé stezky se stává pochod po kamenité, místy strmější, cestě. Zlomem je tábořiště Millennium Camp (3800m), kterému se také občas říká Highcamp. V tu chvíli jste dosáhli východního zlomu Jihovýchodního údolí. Odtud vás čeká již jen alpínská poušť a prach. Nádavkem k tomu také parádní výhled na Kibo. Tábořiště Millenium je vhodné na cestě vzhůru vynechat. Prašnost je tu tak nepříjemná, že i na obědové zastávce při sestupu z Kilimandžára vám bude skřípat písek mezi zuby. Abyste si tento požitek mohli odpustit, musíte být předem dobře aklimatizovaní.
Prašná stezka pokračuje stále na sever a necelé 2km pod táborem Barafu se protíná s Jižní okružní trasou. Z tábořiště Barafu vede k vrcholu výstupová trasa Barafu Route.
Průvodce po horách východní Afriky říká o této cestě následující: „This route is easily one of the best experiences of a lifetime“. A můžeme to skutečně potvrdit. Nádherná, dechberoucí, místy velmi strmá a divoká cesta, kde jsme nepotkali ani jediného živáčka. Dokonce ani našeho vlastního průvodce a početný doprovod! Ale o tom píšeme jinde. I Umbwe, obdobně jako Mweka, je považována některými agenturami za rychlou sestupovou trasu. Některé agentury dokonce uplatňují extra příplatek za výstup Umbwe Route.
Existuje několik silnic, kterými lze dosáhnout vesničky Umbwe, za níž se nachází Umbwe Gate. Jelikož však na bráně Umbwe nelze zaplatit poplatky za vstup do národního parku, pojedete stejně nejprve k bráně Machame splnit formality a až poté po různých polních cestách mezi banánovníky, poli s kávou a dalšími plodinami zamíříte k Umbwe Gate. Pokud budete dobře aklimatizovaní a budete chtít hned první den dosáhnout tábořiště Barranco, dohodněte si s agenturou včasný odjezd od hotelu. Jinak budete na trasu vycházet až po poledni a váš doprovod vás přiměje první noc strávit v lesním kempu Forest Cave.
1. den: Umbwe Gate – Camp I/Forest Cave
Po opuštění brány jdete nejprve hlubokým lesem – džunglí – sledujíc hřeben vypínající se mezi dvěma hlubokými údolími. Místy je cesta strmá a je třeba se přidržovat kořenů či větví stromů. Přibližně ve 3000 metrech narazíte na nápadnou mýtinku s několika malými baráčky, která se označuje jako Camp I nebo Forest Cave (Lesní jeskyně) nebo dokonce Umbwe Cave Camp. Jedná se o prostory pro nosiče a kadibudky. Stan je nutný. Malá jeskyně k přespání vhodná není. Běžně se zde nocuje první den pochodu. Jsou tu i dostatečné zdroje vody.
2. den: Camp I/Forest Cave – Barranco Hut
Pár metrů za tábořištěm cesta začíná velmi prudce stoupat. Objevují se i skalnaté plotny, které však lze bez větších obtíží a s trochou obratnosti překonat, aniž by se muselo využívat instalovaných jistících bodů. Trasa vede přímo po skalnatém hřebeni mezi „vlasatými“ rostlinami a keři, které příroda účinně vybavila schopností zachytávat vláhu ze vzdušné vlhkosti. Místy budete obdivovat expozici hřebene, který prudce padá na obě strany až do 600-metrových hloubek.
Postupně se hřeben rozšiřuje a expozice zmenšuje. Objevují se lobélie a zanedlouho i tábořiště Barranco. Zde se trasa spojuje s Jižní okružní stezkou a nebo dále stoupá na vrchol po Western Breach Route. Barranco je také dobré výchozí místo pro výstupy horolezeckého charakteru po některém z jižních ledovců, ale pro tuto alternativu je nezbytné speciální povolení ředitelství národního parku.
Zatímco je cesta Marangu označována jako Coca-Cola Route, Machame Route je známá pod názvem Whiskey Route. Předně je výstup touto cestou dražší a výhledy a panoramata jsou tu hezčí a snáze vás intoxikují!
Machame je typicky výstupová trasa. Velmi často se kombinuje s výstupem k vrcholu po Barafu Route a následným sestupem po Mweka Route. Odtud také označení Machame –Mweka Route. V této kombinaci se bude jednat o jeden z nejscéničtějších zážitků, jaký si lze dopřát a doporučuje se zejména těm, kteří neabsolvovali žádnou předchozí aklimatizaci (výhodou oproti Marangu Route je to, že zde při postupné aklimatizaci není nutné trávit dvě noci na stejném místě). Mírně stoupající začátek v lesích, dosažení náhorní roviny Shira a napojení na Shira Plateau Route, poté traverz východním směrem po Jižní okružní trase s přespáním v kempech Barranco a Barafu a závěrečný noční výstup na vrchol Kibo. Tato kombinace pomalého výstupu a zvykání si na nadmořskou výšku časem vedla k tomu, že se zde dosahuje nejvyšší míry úspěšnosti výstupu na vrchol ve srovnání se všemi ostatními cestami.
Obecně je Machame považována za druhou nejkrásnější cestu po náročné Umbwe. Cesta začíná na jihozápadních svazích Kilimandžára nad vesnicí Machame, která se táhne v délce několika kilometrů podél asfaltové silnice. Po 13km silnice mezi Moshi a Arushou je značená odbočka vpravo a po dalších 7km dosáhnete vesnice. Na jejím konci (vše dobře značeno) naleznete bránu parku.
1. den: Machame Gate – Machame Huts
Stezka nejprve sleduje širokou cestu, která je sjízdná pro vozidla 4x4 a poté se zužuje do podoby klasické úzké stezky džunglí, která svojí trasou kopíruje hřeben. Trasa se hodně používá, a tudíž nehrozí ztráta orientace. Nejlepší místa na kempování jsou na kopci východně od chatek Machame. Vodu je možné nabrat z potoka, který protéká pod kopcem severozápadně od chatek. Tuto informaci však přidáváme spíše pro formu, neboť početný doprovod takovéto drobnosti řeší za klienty.
2. den: Machame Huts – Shira Hut
Druhý den cesta pokračuje podél mokřadů a stále přirozeně kopíruje terén. Asi dvě hodiny chůze nad tábořištěm je obtížnější místo, kde je nutné zapojit i paže. Nad tímto osmimetrovým skokem je krásné vyhlídkové místo. Dále se stezka mírně odklání od vrcholu Kibo a směřuje na severozápad. Po překonání několika potoků se přiblíží náhorní rovině Shira a jeskyni (Shira Cave). Doporučujeme kempovat již zde, v blízkosti jeskyně, neboť o několik stovek metrů vzdálené tábořiště Shira Hut/Shira Camp bývá hodně znečištěné.
V tomto místě se Machame Route spojuje s Shira Plateau Route.
Přístup k této cestě je poněkud delší. Nejprve z Moshi pojedete 26km směrem na Arushu, následně se stočíte k severu a po 22km přijedete do města Sanya Juu. K bráně parku je to odtud dalších přibližně 40km do Londorossi a se vzrůstajícím počtem najetých kilometrů se úměrně tomu zhoršuje stav vozovky. V dřevěném městečku Londorossi je nutné pozorně sledovat ukazatele k bráně parku.
Za branou je možné pokračovat terénním vozidlem dalších přibližně 11km, ale nelze se na to spolehnout, neboť aktuální podmínky nemusí dovolit průjezd.
Ve výčtu přístupových cest vynecháme Lemosho Route, neboť jí lze považovat za variantu Shira Plateau Route. Vychází/vyjíždí se od stejné brány, první zastávka na cestě Lemosho bývá v tábořišti Mti Mkubwa camp (2750m) a následně se cesty propojují u Shira Hut (3800m).V nabídkách agentur je tato novější varianta běžně dostupná.
1. den: Londrossi Gate – Shira Hut
Od brány parku je možné ještě další hodinu pokračovat a pokusit se překonat 11km v terénním voze. Až ve výšce přibližně 3500m je začátek treku a nástupní místo. Není tu nic kromě kadibudky. Stezka vede východním směrem a za dobrého počasí je odtud krásný pohled na Kibo v zapadajícím slunci. Shira Plateau Route vede středem náhorní roviny. Po třech až čtyřech hodinách chůze dosáhnete starého zaneřáděného tábořiště Shira. Jelikož je nástup z Moshi hodně vzdálený, stává se, že první den skupinky tohoto bodu z časových důvodů nedosáhnou. Náhorní rovina však poskytuje dostatek místa ke kempování.
Ideálním místem k rozložení tábora je Shira Cave ležící nějakých 20 minut jihojihovýchodně od chaty Shira. V blízkosti této jeskyně je dobré tábořiště a vedlejší menší jeskyně bývá často využívána kuchaři, nosiči a průvodci k přespání. V okolí je hodně odpadků.
Již v předvečer dalšího dne je nutné se rozhodnout, kam vyrazit následujícího dne, neboť náhorní rovina umožňuje celou řadu tras. Cílem může být Lava Tower Hut, Moir Hut nebo Barranco Hut. Množství cest na výběr je dáno i faktem, že nedaleko je spojnice Severní a Jižní okružní stezky pod hlavním vrcholem Kilimandžára. Většina skupin se rozhodne pro výstup buď Western Breach Route na vrchol Kibo, anebo pro pokračování po tzv. Machame-Mweka Route (vysvětlení viz výše).
2. den: Shira Hut – Arrow Glacier Camp (volba č. 1)
Upozornění: před touto volbou je vhodné se informovat na aktuální stav Western Breach Route (Great Western Arch Route), neboť se může stát, že vedení národního parku ji rozhodne zavřít kvůli pádu kamení. Např. uzavření cesty v roce 2006 po několika smrtelných úrazech turistů.
Cesta i nadále směřuje převážně přímo k vrcholu Kibo. Průběžným cílem je skalní věž připomínající malou stolovou horu, které se říká Lava Tower. Přibližně uprostřed cesty mezi Lava Tower a tábořištěm Shira je spojnice Severní a Jižní okružní trasy. Významný bod, podle kterého lze nejlépe určit toto místo, je směrovka či nápis „Moya Hut“ (Moir Hut). Na sever odsud vede Severní okruh (North Circuit Path) k tábořišti Moir a na jih Jižní okruh (South Circuit Path) k tábořišti Barranco.
Přímá cesta vede dále ke skalnímu útvaru Lava Tower a několik stovek metrů nad ním k tábořišti Arrow Glacier. Cestou k Lava Tower po náhorní planině je nutné překonat jedno strmé a nepříjemně hluboké údolí a několik dalších mírných terénních zlomů. Tábořiště pod Lava Tower (4500m) se téměř nevyužívá a pokračuje se přímo strmě vzhůru k ledovci Arrow a tábořišti. Kromě několika kadibudek a dobrého prostoru pro kempování zde není nic. Kousek nad táborem (na západ) je skalní ostroh s dobrým výhledem. A na skále přímo nad táborem je možné zachytit signál mobilních operátorů.
3. den: Shira Hut – Barranco Hut (volba č. 2)
Existují v zásadě dva způsoby, jak dosáhnout tábořiště Barranco. Buď využít cesty již výše popsané k skalnímu útvaru Lava Tower (4500m) a odtud pak v jižním směru mírně z kopce pokračovat po hlavní stezce do tábořiště Barranco. Tato varianta se doporučuje z důvodu lepší aklimatizace a zejména díky lepším výhledům do okolní krajiny.
Druhá varianta má shodný začátek avšak jižním až jihovýchodním směrem se stáčí již na spojnici Jižní a Severní okružní stezky. Spodní část sestupu do krásného údolí Barranco je v obou variantách již opět shodná.
Rongai Route je typově zcela odlišná cesta v porovnání s cestami na jižní straně hory. Je podstatně sušší, protíná savanu s pro ní typickou vysokou trávou, je možné zde potkat slony a nejsou tu žádné chaty. Skvělá na této trase je možnost rozhlédnout se do širokých masajských plání na hranicích Tanzanie a Keni.
Cesta Rongai je jen jednou z mála cest ze severu. Obvykle je příjezd organizován z Moshi přes vesnici Marangu a cesta traverzuje celé východní úbočí Kilimandžára.
Rongai je malá vesnička z dřevěných domků, za níž je brána parku. Za ideálním místem k nástupu je však nutné se od brány vrátit zpět do vesnice a pokračovat po okružní silnici kolem Kilimandžára dokud ukazatel neukáže odbočku k tábořišti Rongai.
1. den: Rongai Gate – First Cave
Od nástupního místa na trek, kam dojedete terénním vozem, cesta pokračuje přibližně 1,5km džunglí. Postupně přechází hustý les v křoviny a vřesoviště s řadou neklamných důkazů o pobytu chobotnatců. V tu chvíli se nacházíte přibližně ve 2500 metrech. Stezka není nijak výrazně strmá. Připomíná spíše klidnou procházku krásnou krajinou. První tábořiště se většinou staví poblíž tzv. „první jeskyně“ – First Cave. Nad jeskyní jsou ideální místa ke stanování, dřevěné záchodky a stolek s lavičkou. Vodu lze nalézt kousek po stezce dolů pod jeskyní. Kromě skromného zázemí jsou odtud dokonalé výhledy na severní pláně.
2. den: First Cave – Third Cave
Cesta pokračuje ve směru hlavního vrcholu Kilimandžára a míjí „druhou jeskyni“ – Second Cave. Cíle cesty dosáhnete u „třetí jeskyně“ – Third Cave. Obvyklé tábořiště druhého dne. Jako v předchozím případě, i zde lze nalézt kousek od jeskyně malou bystřinu s vodou a v tábořišti kadibudku.
Některé skupiny plánují trek odlišně. První den dosahují rovnou „druhé jeskyně“ a druhý den dosahují buď chaty Kibo na normální výstupové trase, nebo chaty Mawenzi (4600m). Cesta ke Kibo Hut (4700m) je přímá a křižuje sedlo mezi vrcholem Kibo a Mawenzi. Třetí volbou je napojení se na Severní okružní trasu, která začíná pouhých 20 minut západně od „třetí jeskyně“, a bylo by škoda nevydat se po jejích stopách, když už jste na severní straně Kilimandžára.
Hlavní vrchol Kilimandžára Kibo je možné obejít kolem dokola po dvou vzájemně propojených trasách – Severní a Jižní okružní trasy. Skupiny, které se rozhodnou pro celý okruh, stráví na trase přibližně 3 dny a obvykle nocují na chatách nebo tábořištích Kibo, Moir a Barranco.
Rozhodnete-li se jít jakoukoliv jinou cestou než Marangu Route (Coca-Cola Route), s největší pravděpodobností se alespoň na chvíli dostanete na část Jižní okružní trasy.
Jižní okružní trasa opisuje půlkružnici po svazích hlavního vrcholu Kilimandžára od západu přes jih na východ. To je i nejobvyklejší směr trasy všech trekových agentur. Okruh (půlkruh) spojuje tábořiště Shira, Lava Tower, Barranco, Barafu s trasou Marangu v tzv. Sedle mezi vrcholy Kibo a Mawenzi. Na Kilimandžáru není lépe značeného treku, než je právě Jižní okružní trasa.
Trasa začíná na náhorní rovině Shira, kde se střetávají oba půlkruhy, tedy jak severní, tak i jižní trasy kolem Kilimandžára. Trasa potom vede v jižním směru kolem tábořiště Lava Tower a dále pokračuje dolů do tábořiště Barranco. Tábořiště patří mezi ty největší pod Kilimandžárem a rozhodně se tu nedočkáte ticha a klidu. Na východ od tábora se zvedá mohutná Barranco Wall. Skalní zeď vysoká 300 metrů řádně prověří kondičku všech turistů, kteří se ji rozhodnou zdolat. I přesto, že tato masivní bariéra může některým turistům připadat hrozivá, výstup není nijak exponovaný a jedná se o náročnější chůzi do schodů.
Po výstupu na Barranco Wall stezka pokračuje v pásmu alpínské pouště. Nalevo se po svazích Kilimandřára svažují zbytky ledovců (Rebmann, Decken, Kersten a Heim). Ti, kteří nespěchají nebo se cítí po výstupu na Barranco Wall unaveni, mohou využít tábořiště Karanga ve stejnojmenném údolí. Po překonání dalších malých údolí, která křižují trasu v severojižním směru, stezka na nevýrazném hřebenu protíná Mweka Route. Pokud jdete cestu Machame – Mweka, nyní je pravá chvíle na odbočení vpravo severním směrem. Po několika desítkách minut dosáhnete tábořiště Barafu. Ti co se chtějí připojit na Marangu Route a vystoupat na vrchol po normální trase pokračují rovně do Sedla, kde se napojí na vyhlášenou Coca-Cola Route.
Severní okružní trasa spojuje tábořiště Third Cave (třetí jeskyně) na cestě Rongai na severovýchodní straně Kilimandžára s cestou Shira Plateau na západě. Traverz severními svahy Kilimandžára zabere minimálně jeden perný den. Jedná se o nejnovější oficiální trasu a je dosud málo využívána.
Během pochodu je nezbytné překročit několik skalních žeber a údolíček, nicméně trasa se stabilně přidržuje přibližně stejné výšky 4300 metrů. Jedinou chatou, která se nachází až na samém konci Severního okruhu, tedy na jeho západní straně, je Moir Hut. Je to jednoduchá plechová bouda, kde se většinou ubytovává doprovod.
Na východě se lze na trasu napojit nejlépe přímo z trasy Rongai, nebo z Kibo Hut. Třetí možností je tábořiště Outward Bound (4750m) ležící jen pár stovek metrů severně od Kibo Hut.
Existuje mnoho výstupových tras na nejvyšší vrchol afrického kontinentu Kibo. Drtivá většina (přes 90%) všech turistů využívá normální trasu (pokračování cesty Marangu) nebo Barafu Route. Ostatní (kolem 9%) vystoupají Western Breach Route. A pak existuje ještě několik nadšenců, kteří se rozhodnou nerezignovat a běhají po všech úřadech, čímž stráví více času pod kopcem než na kopci, aby si vymohli možnost výstupu na Kibo jinou něž běžnou turistickou trasou.
Pro podrobnější popis jiných než turistických tras se na nás obraťte e-mailem. Tady budeme popisovat jen trasy, k jejichž zvládnutí nebudete potřebovat více, než dobré boty, teplé oblečení a v ideálním případě i pár turistických holí (pro případ, že bude nasněženo, je dobré mít v batůžku lehké turistické mačky).
Všechny níže popsané trasy mohou současně sloužit i jako sestupové.
A jak poznáte, že jste na vrcholu? Kromě toho, že zde jistě nebude osamoceni, tak si určitě všimnete velkého "wooden boardu", který na vrchol nechala umístit tanzanská vláda. V angličtině zde stojí: "Congratulations! You are now at Uhuru Peak, Tanzania, 5,895 m. AMSL. Africa's Highest Point. World's Highest Free-Standing Mountain". Na dřevěné konstrukci je stále se zvětšující množství samolepek, kterými úspěšní turisté zvěčňují svojí přítomnost na nejvyšší africké hoře.
Běžně se jí říká také Marangu Route, neboť je přirozeným pokračováním této klasické přístupové trasy. Prvně bylo vrcholu touto trasou dosaženo v červenci roku 1909 (M. Lange a Weigele). Ve výšce 4700 metrů stezka směřuje nejprve severně mezi boudami pro nosiče a průvodce a pak se stáčí západně k vrcholu Kibo. Obvyklá doba startu je mezi půlnocí a jednou hodinou ranní s předpokládaným příchodem na vrchol spolu s prvními paprsky slunce. Stezka je v noci promrzlá a výstup je stabilnější, neboť to na štěrku méně prokluzuje.
Stezka vede v mírně stoupajícím terénu kolem Hans Meyer Cave (5150m). Následně o mnoho strměji až ke Gillman´s Point (5685m) na hraně kráteru. Odtud je již možné pozorovat nejvyšší bod hrany kráteru Kibo/Uhuru Peak (5985m). Nutno však počítat s další hodinou a půl až dvěma hodinami pochodu. Stezka za Gillman´s Pointem nejprve mírně klesne, aby v zápětí opět stoupala do místa nazývaného Stella Point (5795m), za nímž se již připojuje i druhá výstupová trasa Barafu Route. Trasa pokračuje po hraně kráteru. Terén není nijak technicky náročný a stezka mírně stoupá přes Hans Meyer Point a Elveda Point (5885m). Od Stella Pointu zbývá už jen pouhá hodina chůze na vrchol, přesto je vhodné nespěchat, průběžně doplňovat tekutiny a odpočívat.
Cesta Barafu je v podstatě pokračováním přístupové Mweka Route. Začíná v tábořišti Barafu (4600m), které leží na výrazném skalním hřebeni ve východní části Jihovýchodního údolí. Stezka je o poznání strmější než výše popisovaná normální trasa. Přesto se jedná o běžný trekový výstup. Hlavní nevýhodou je prašnost, a proto je dobré stoupat nahoru včas, aby se člověk vyhnul zvířenému sopečnému popelu, který za sebou víří sestupující lidé. Start by opět neměl být později než mezi půlnocí a jednou hodinou ranní.
Trasa vede přímo nad táborem směrem k hraně kráteru. Ve vrcholové části je vedena nedaleko okraje Rebmannova ledovce. K výstupu na hranu kráteru poblíž Stella Pointu (5795m) je třeba počítat s 5 – 6 hodinami. Zde se Barafu Route spojuje s normální trasou. Zbytek výstupu po hraně by neměl trvat více než 1 hodinu.
I tato cesta má své neoficiální názvy – Arrow Glacier Route nebo Great Western Arch. Jedná se o krásnou strmou cestu, která však není nic jiného než náročnější turistický výstup, kde je zapotřebí větší pozornosti, včetně občasného použití rukou. Výstupová linie začínající v tábořišti Arrow Glacier Camp (4800m) vede přímo středem západního oblouku (Western Arch) po nevýrazném hřebínku. Nejprve se jde sutí a postupně cesta nabírá na strmosti. V druhé polovině jde o kombinaci chůze a lehkého balancování v kombinaci s lezením po skalních blocích.
Skalní žebro, po němž se stoupá, dosahuje hrany kráteru ve výšce 5750 metrů. Stezka se v tu chvíli srovnává téměř do roviny a podél roztroušených zbytků Furtwanglerova ledovce (nalevo) pokračuje asi 20 minut pod přibližně 100 metrů vysokou skalní bariéru. Tady se nachází tábořiště Crater Camp (5790). Přímo nad táborem stoupá cik-cak stezka na vrchol hrany kráteru. Po dosažení hrany zbývá jen pár minut chůze východním směrem k již viditelnému vrcholu Kibo/Uhuru Peak (5895m).
Výstup na Kibo/Uhuru Peak (4985m) je snadnou záležitostí, přesto by se neměla podceňovat vysoká nadmořská výška. Doporučovat komukoliv nějaký výstupový itinerář je obtížné. Spíše výjimečně je někdo schopen vystoupat na vrchol už druhý den, občas se někomu bez zdravotních potíží zadaří třetí den, nejlépe je plánovat kolem pěti až deseti dní na výstup i sestup. Vše závisí na předchozí aklimatizaci. Pro inspiraci uvádíme souhrn našeho výstupu.
PRŮBĚH NAŠEHO VÝSTUPU - KILIMANDŽÁRO | |
1. DEN | přeprava džípem Moshi (812m) - brána Umbwe Gate (1700m) |
přístupová trasa Umbwe Route | |
tábořiště Barranco Hut (3940m) | |
2. DEN | přístupová trasa Southern Circuit Path |
tábořiště Arrow Glacier Camp (4900m) | |
3. DEN | výstupová trasa Western Breach Route |
tábořiště Crater Camp (5790m) | |
vrchol Kibo Reusch Crater (5852m) | |
4. DEN | vrchol Kibo/Uhuru Peak (5895m) |
sestupová trasa Barafu - Mweka Route | |
přeprava džípem brána Mweka Gate (1790m) - Moshi (812m) | |
Mapa není potřeba, ostatně během výstupu si povinně platíte průvodce a další hordy pomocníků. Pro základní orientaci a výběr trasy přikládáme mapky, které lze kliknutím zvětšit.
Dále doporučujeme hezky názorně vyobrazené trasy na webu www.ultimatekilimanjaro.com, které naznačí i profil vybrané trasy.
Skvělým průvodcem je kniha od Camerona M. Burnse, Kilimanjaro & East Africa, A Climbing and Trekking Guide, která obsahuje rozsáhlé pasáže věnované výstupům na Kilimandžáro (5895m), Mount Kenya (5199m), Mount Meru (4566m) a také Ruwenzori (5109m). Vydalo ji nakladatelství The Mountaineers Books – www.mountaineersbooks.org.
Ideální období k výstupu jsou během roku dvě. První od poloviny prosince do poloviny března a druhé od počátku června do poloviny října. Více viz výše v textu.