Ostrov Bali vnímáte všemi smysly. Příroda i lidé si oblíbili syté, pastelové barvy. Sopečná půda specificky voní. Dobře tu vaří. Pouštějí příjemnou, nevtíravou hudbu. Žijí tu přátelští, zdvořilí lidé. Nejsou agresivní a nevnucují se. Na jídelníčku zážitků najdete pláže, sopky, jezera i vodopády. V horách narazíte na chrámy a termální lázně. Navíc tu právě slavili své Vánoce.
Na 100 x 50 kilometrech žijí 4 miliony lidí. Většinu tvoří hinduisti. Zdejší forma má ale k té indické daleko. Přes 90 procent Balijců patří do stejné kasty, takže jsou to vlastně rovnostáři. Nijak náboženství nehrotí. Právě probíhá Galungan-Kuningan, jejich desetidenní Vánoce. Všechno je vkusně nazdobené květinami, každá socha je oděna v sarong. Oproti mumraji při javánském Idul Fitri si připadáme jako na rajském ostrově.
Po staletí sem z Jávy utíkali králové, když měli horkou půdu pod nohami. Zatímco v jejich domovině řádili dobyvatelé, uprchlíci na Bali našli oázu klidu. Mohli tam rozvíjet původní tradice a kulturu. Balijci se pyšní malířstvím, architekturou, sochařstvím, dřevořezbou, hudbou a tancem.
Z Jávy sem utíkáme i my. Po předlouhé cestě se vyloďujeme v Gilimanuku. Odtud v ranních hodinách smlouváme s pobudy cenu za malý autobus (bemo) do přímořského městečka Lovina. Kolem nás se tyčí obří kužely zelených sopek. Ubytováváme se v útulném hotýlku u moře. První den jenom zevlujeme na pláži a pozorujeme místní kejklíře.
Pak už to nevydržíme, půjčujeme malou Hondu a vyrážíme do hor. Mám strach, jedu na motorce poprvé a navíc mám horečku. Snad proto nezvládám první zatáčku a končíme s Johankou ve škarpě. Jedeme pomalu dál. Domorodci se na nás s údivem koukají a na křižovatkách nám radí, případně uvolňují místo.
Stoupáme příkře do hor. Ochlazuje se. Přijíždíme k neznámému buddhistickému chrámu. Zase ti důstojní mniši. Půjčují nám sarongy. Chrám obklopují barevné sopečné svahy.
Honda pokračuje zpátky k moři, zase je ve mně malá dušička. Míříme k vesnici Banjar. Za tržištěm odbočujeme k termálním pramenům, ukrytým v džungli. V tropickém údolí se zničehonic objeví tři kamenné bazény, do kterých z chrličů proudí horká voda. Všechno tu funguje, hlídání motorek, šatny, restaurace, občerstvení. Dáváme si na terase oběd a jdeme se koupat. Horečka jako zázrakem opadá.
Zase stoupáme do hor do vesnice Gesing. Jedna serpentina střídá druhou, ale naše motorka to dává. Pak se za jednou zatáčkou vynoří nevídaná věc - přerostlý, stromový kolos. 700 let stará, posvátná prolézačka představuje největší strom tropického Bali.
Přes sytě zelená rýžová políčka a kávové plantáže vede cesta dál do centrálních hor směrem na Munduk. V kopcích děláme zastávku. Po cestičce v džungli už pěšky pokračujeme k velkému vodopádu.
Zase stoupáme a máme strach, abychom to vyjeli. Všude kolem nás se v mlžném oparu tyčí k nebi obří sopky porostlé vegetací. To nejkrásnější ale leží pod námi - dvě velká tyrkysová sopečná jezera. Jmenují se Danau Tamblingan a Buyan.
Sjíždíme zpátky k moři. Odbočujeme k jezeru Danau Bratan směrem na Bedugul. U vesnice Candikuning postavili Balijci chrám na malých ostrůvcích na jezeře. Dali mu název Pura Ulun Danu Batur. Jeho vyobrazení najdete na padesátitisícové bankovce. Zapadá slunce a musíme dál.
Na silnici se prohánějí opice, musíme brzdit, abychom jim nepřejeli ocásky. Poslední zastávku představují kaskádovité obří vodopády Gitgit. Pak už nás Honda veze serpentinami dolů k moři do královského města Singaraja.
Doprava
Cenu za jízdu bemem z Gilimanuku do Loviny jsme pořídili za 200.000 IRP. Cena je napálená kvůli turistům. Lovina nabízí koupání, výlety za šnorchlováním, potápěním a delfíny.
Ubytování
V Lovině navrhujeme ubytování v Ray Beach Inn (Jl. Laviana, Banyualit, Lovina, +62 (0)36241088, lovina09@hotmail.com). 150.000 IRP 2 osoby/noc/se snídaní. Manželkou majitele je Francouzka, mluví anglicky a poradí. Jsou seriozní a také půjčují motorky.
Směnárny
Peníze lze měnit v obchodu TipTop na hlavní lovinské ulici.
Půjčovny
Půjčení motorky – 50.000 IRP za den. Benzín vyjde na výlet na cca 50.000 IRP. Lze brát na benzinkách, nebo kupovat u stánků v lahvích. Stroj se vrací se stejným množstvím kapaliny v nádrži, s jakým jste si motorku na začátku vypůjčili.
Výlety
Lovina nabízí více zajímavých okružních jízd. Naše varianta (chrám nad Lovinou, termální lázně Banjar, strom u Gesingu, rýžová pole, jezera Tamblingan, Buyan a Brata, vodopády Gitgit, Singaraja) je asi nejpopulárnější. Lze stihnout za jeden dlouhý den. Řídí se vlevo, silnice jsou kvalitní, provoz na pobřeží masivní, do pravidel se mi nepodařilo proniknout.
Další varianta okružní jízdy začíná v Singaraji, pokračuje přes chrám Beji, vesnici Sangsit, chrám Jagarogak k vodopádu Sekumpul. Francouzka v hotelu ví.