Rozhovory

Travel Journal

Přidáno 15.2.2011
http://www.youtube.com/watch?v=V5uiMnMxqEQ

Martin byl hostem pořadu Travel Journal na stanici HD Plus, který se věnoval cestování po Jižní Americe a zejména pak výstupu na nejvyšší horu kontinentu Aconcaguu (6962m).




Články v časopisech a novinách


Lidé & Hory Rozšířené festivalové vydání časopisu Lidé & Hory přináší náš rozhovor s legendou jihoamerického horolezectví Ivánem Vallejem. Rozhovor jsme pořídili během Výpravy za tropickými sněžníky (Ekvádor 2012). Tištěné vydání doplňujeme i anglickou verzí na našem webu www.cumbres.cz a videem z rozhovoru s Ivánem. Současně upozorňujeme, že Iván je jednou z hvězd Festivalu alpinismu v Praze na Smíchově (2013). Šestistránkový rozhovor doplněný fotografiemi naleznete v č. 5/2013.

Náhled na náš rozhovor s Ivánem Vallejem v časopisu Lidé & Hory

„Přijeď, Martine, ke mně domů. Budu mít čas a rád si s tebou popovídám.“ První den v Quito, ještě se mi chvílemi točí hlava z vysoké nadmořské výšky, ale určitě jsem se nepřeslechl? Ekvádorská legenda a první Jihoameričan, který vystoupil na všechny osmitisícovky bez kyslíku, mi poskytne rozhovor. Iván se před pár dny vrátil ze svého druhého pokusu o přelezení Cassin Ridge na Mount McKinley. I tentokrát byl kvůli sněhovým podmínkám neúspěšný. Náladu mu to nepokazilo. Usměvavý vitální chlapík nás zve do svého obývacího pokoje s úžasným výhledem na pás bílých sopečných kuželů na horizontu. S dětskou radostí říká, že hřeben zkusí znovu. „Třikrát a dost!“


♦ ♦ ♦

Lidé & Hory V rubrice Čtenáři v akci časopisu Lidé & Hory nám vychází článek o zimním výstupu na Gerlachovský štít (2655m). Na nejvyšší slovenskou horu jsme se vydali před velikonocemi, takže by bylo na místě mluvit spíše o výstupu jarním, roku 2009. Ve trojici jsme se pustili do lezení Krčmárovým žlabem a po dosažení Čertovy lavinové lávky jsme traverzovali přes řadu skalních žeber a žlábků až k vrcholovému kříži na Gerlachu. Dvoustranu s několika fotografiemi najdete v č. 2/2011. Původní článek o výstupu je ZDE.

Náhled na článek v časopisu Lidé & Hory

"Zimní výstup na Gerlachovský štít (2655 m) klasickou cestou Krčmárovým žľabem jsme si mezi plánovanými výstupy podtrhli už přinejmenším třikrát. Byl jako magnet. Mocně nás přitahoval už hodně dlouhou dobu. Termín výjezdu jsme však soustavně posouvali kvůli vysokému lavinovému nebezpečí, které hlásila webovka Horskej záchrannej služby. Odjet do Tater na blind se nám nechtělo. Stránka v kalendáři s prvním jarním dnem byla dávno v koši. Jaro už začalo. Nervozita stoupala a slabší povahy to defi nitivně vzdaly."


♦ ♦ ♦

Lidé & Hory Časopis Lidé & Hory již několik let v rubrice Jihoamerické vrcholy přináší zajímavé články a fotografie z výstupů v jihoamerických Andách. V posledním čísle letošního roku (č. 6/2009) nám vychází článek Jihoamerické vrcholy XVIII. - Villarrica, který popisuje výstup na snadno dosažitelnou aktivní sopku Villarrica (2847m) ve středním Chile. Tři stránky autorského povídání jsme doplnili šesti fotografiemi.

Náhled na článek v časopisu Lidé & Hory

"Extrémní lezení v exponovaných stěnách Patagonie, izolované více než šestitisícové vrcholy zvedající se z drsné náhorní plošiny, ale také rekreační turistika doslova pro každého. Jihoamerické Chile nabízí vše. Oblast středního Chile, nacházející se zhruba tisíc kilometrů jižně od hlavního města Santiaga, patří mezi turisty masově navštěvované regiony. Pouze málokdo oblast jezer, sopek, vodopádů a araukáriových lesů vynechá. A byla by to opravdu škoda."


♦ ♦ ♦

Lidé & Hory Časopis Lidé & Hory se dlouhodobě věnuje kráse jihoamerických And. V prvním čísle letošního roku nám vychází článek Jihoamerické vrcholy XIII., v němž se vracíme k naší aklimatizaci v oblasti Cordón del Plata před výstupem na nejvyšší horu kontinentu Aconcagua (6962m) v roce 2008. Tři stránky autorského povídání jsme doplnili sedmi fotografiemi :-)

Náhled na náš článek v časopisu Lidé & Hory

"Článků o tom, jak důležitá je kvalitní aklimatizace bylo a jistě i bude napsáno mnoho. Snahou následujících řádků je poskytnout maximum informací těm, kteří zamíří do Jižní Ameriky do okolí prosluněného města Mendoza a budou se zde pokoušet o výstupy na šestitisícovky jako Mercedario (6720 m), Tupungato (6570 m) nebo třeba na turisty a horolezci obleženou nejvyšší horu amerického kontinentu Aconcagua (6962 m)."


♦ ♦ ♦

Lidé & Hory Časopis Lidé & Hory se věnuje v sérii několika článků jihoamerickým Andám. V pátém čísle nám vychází článek Jihoamerické vrcholy V., v němž se vracíme k našim výstupům z roku 2006. Tři stránky autorského povídání jsme doplnili osmi fotografiemi :-)

Náhled na náš článek v časopisu Lidé & Hory

"Andy nabízejí milovníkům nejvyšších pohoří vše, na co si lze jen vzpomenout. Najdeme tu vrcholky, na které vystoupíte za jediný den i odlehlé, téměř panenské, štíty, k nimž vedou desítky kilometrů dlouhé přístupové trasy. Andy však již tradičně přitahují především ideálními podmínkami pro horolezecké výpravy samotné. Ty zde totiž nejsou rušeny skoro žádnými byrokratickými problémy, jako je tomu v případě asijských velikánů. Cílem článku je představit čtenářům tři ze stovek nádherných andských obrů - Licancabur (5916m), Chachani (6075m) a Huaynu Potosí (6088m). Co mají tyto hory společné? Jsou snadno přístupné a výstupy na ně nejsou nikterak technicky obtížné."




Články na webu


Ukázka ze série reklamních plakátů - 'Pivo dělá hezká těla'.

K našemu nemalému překvapení se velké odezvy na webu dočkaly naše reklamní plakáty v sérii "Pivo dělá hezká těla", které jsme vypustili na světlo světa v květnu 2006. Jedná se o několik ukázek z reklamních kampaní jihoamerických pivovarů, kde hrají ústřední roli nádherné ženské křivky. Naše fotosérie mimo jiné přispěla k odhalení, že za tajemstvím úspěchů jihoamerických dívek v soutěžích typu Miss World, je pivo :-)



♦ ♦ ♦

Rozhovor na dálku "Iván Vallejo & Radek Jaroš" jsme zveřejnili také na serveru www.lezec.cz. Rozhovor byl pozvánkou na Smíchovský festival alpinismu (2013), kterého se oba horolezci účastnili a ukázkou z obsáhlého rozhovoru s Ivánem Vallejem, který vyšel ve festivalovém čísle Lidé & Hory (5/2013) a na našem webu.

http://www.youtube.com/watch?v=R4OldFH5jN0

Rozhovor o tom, jak je to s alkoholem na himálajských expedicích? Jak vypadá spolupráce a setkávání mezi jednotlivými expedičními týmy a co přátelství mezi horolezci z různých koutů světa?


♦ ♦ ♦

Článek "Divokou přírodou národního parku v Chile" byl v červnu 2011 ve spolupráci s portálem www.hedvabnastezka.cz publikován na cestovatelském webu www.lidovky.cz.

Národní park Conguillío, Chile.

Národní park Conguillío se nachází severovýchodně od města Temuco v Chile. Divokou, sopečnou činností modelovanou krajinu okolo hlavního vulkánu Llaima byste při návštěvě této země neměli minout.

Do národního parku se podíval pouze Jirka (autor článku). Na určitý čas se totiž kroky účastníků expedice po Chile v roce 2003 rozdělily ...


♦ ♦ ♦

Článek "Noc na vrcholu Kilimandžára" byl publikován na konci února 2011 na portálu www.velehory.cz.

Kilimandžáro - Kibo Reusch Crater (5852m), Tanzanie

Kilimandžáro je horský masiv ležící na území Tanzanie. Tento stále ještě činný vulkán má tři vrcholy - Kibo (5895m), který je zároveň nejvyšším vrcholem Tanzanie i celého afrického kontinentu - dále pak Mawenzi (5149m), který je třetím nejvyšším vrcholem Afriky, a Shira (3962m). Kilimandžáro je doslova magnetem na turisty. Ročně navštíví tento národní park až 30.000 turistů a připočteme-li nosiče, průvodce a další pomocníky, dostaneme se k šílené číslovce – přes 100.000 lidí na svazích hory ročně!

Článek shrnuje naši čtyř denní výpravu na nejvyšší bod černého kontinentu, během které se nám podařilo vyhnout se davům, vyspat se na vrcholu a užít si horu přesně tak, jak jsme si představovali ...


♦ ♦ ♦

Článek pod názvem "Aktivní chilská sopka Villarrica" byl publikován na konci června 2010 na portálu www.velehory.cz.

Aktivní chilská sopka Villarrica, Chile

Villarrica patří k nejaktivnějším chilským sopkám a v kombinaci s tím, že se jedná o velice snadno přístupný kopec nedosahující ani tří tisíc metrů nad mořem, je jako stvořená pro turisty bažící po nevšedních zážitcích. A turistika zde opravdu kvete. Kterákoliv z agentur vám nabídne vše potřebné - průvodcem počínaje a osobní výstrojí konče. Jediné, co dosud neumí zajistit nikdo, je klid sopky samotné. A proto se mnoho turistů pohledu do dýmajícího kráteru nedočká. Avšak právě nejistota a strach nás přitahují ze všeho nejmocněji ...

Článek samozřejmě doprovází i série fotografií (naskenované diapozitivy).


♦ ♦ ♦

Článek "Národní park Conguillío" jsme publikovali v lednu 2010 na portálu www.velehory.cz.

Národní park Conguillío, Chile

Národní park Conguillío se nachází severovýchodně od města Temuco. Jeho hlavní atraktivitou je jedna z nejaktivnějších chilských sopek Llaima (3125m) a horské pásmo Sierra Nevada, jehož stejnojmenný nejvyšší vrchol dosahuje výšky 2554m. Nezaměnitelnou charakteristikou parku je divoká, vulkanickou činností modelovaná krajina.

Do národního parku se podíval pouze Jirka (autor článku). Na určitý čas se totiž kroky účastníků expedice po Chile v roce 2003 rozdělily ...

Ke článku jsme připojili sérii fotografií (naskenované negativy).


♦ ♦ ♦

V článku "Humberstone, město duchů v Chile", který jsme publikovali v červenci 2006 na Hedvábné stezce, jsme se krátce vrátili k naší dvouměsíční cestě po Chile z roku 2003. Článek je krátkou reportáží o dnes již opuštěné továrně na extrakci ledku, kde pracovali a žili na konci 19. a v první polovině 20. století dělníci z Chile, Bolívie a Peru.

Humberstone, Chile

Život v těchto uzavřených "firemních" městech (oficina salitera) vytvořil specifickou kulturu tzv. pampinos charakteristickou bohatým jazykem, kreativitou, solidaritou a později i pionýrským bojem za sociální spravedlnost, která měla ve svém důsledku hluboký dopad na dějiny tehdejší jihoamerické společnosti. Jejich život v blízkosti nejsušší pouště světa Atacamy, byl pro tisíce pampinos dennodenním bojem o přežití v nepřátelském prostředí.

Ledek, z něhož se v nitrátových továrnách jako La Palma - Humberstone vyráběl střelný prach a hnojivo, přinesl Chile veliké bohatství. Dnes mohou návštěvníci nahlédnout do života dělníků a procesu zpracování ledku v několika opuštěných komplexech. Humberstone, který zavřel své brány v roce 1960, je jedním z nich a od roku 2005 je zapsán na seznamu kulturního dědictví UNESCO.

Ke článku jsme připojili sérii černobílých fotografií (naskenované negativy).


♦ ♦ ♦

Obsáhlý článek "Rozbouřené altiplano", který byl publikován v lednu 2007 opět na Hedvábné stezce, je popisem našeho putování po altiplanu z chilského městečka San Pedro de Atacama až do bolivijského La Pazu.

Piedra Arbol, Altiplano, Bolívie

Po výstupu na vulkán Licancabur (5960 m) jsme si v San Pedru de Atacama koupili tzv. package, tedy organizovaný výlet džípy po altiplanu až k solné poušti Uyuni. Pisty vedoucí místy až na hranici 5000 metrů nad mořem nás zavedly ke gejzírům, pestrobarevným lagunám, plameňákům, …

Po krátkém a velmi zábavném výletu na Salar de Uyuni jsme se vydali na sever - směr Oruro a La Paz. V této části našeho putování jsme měli příležitost poznat na vlastní kůži přírodní živly, které nehostinnému altiplanu skutečně vládnou!

Článek je doplněn rozsáhlou barevnou fotogalerií (naskenované diapozitivy).


♦ ♦ ♦

V listopadu 2007 jsme publikovali krátký článek s názvem "Nejhorší sjezd světa" na Hedvabné stezce. Na skok jsme se tak během příprav na expedici do argentinských And vrátili do Bolívie.

Momentka ze sjezdu nejnebezpečnější silnice světa - Bolívie

"Nejnebezpečnější silnice světa - El Camino de la Muerte"! Uznejte, že taková nálepka přitahuje snad každou alespoň trošku dobrodružnou povahu. Náš tištěný průvodce uváděl, že ročně přepadne přes její okraj kolem 26 vozidel! Museli jsme si to prostě zkusit. A jak to dopadlo se můžete dočíst v uvedeném článku ...

Připojili jsme jako tradičně i několik fotografií.



♦ ♦ ♦

V únoru 2009 nám cestovatelský portál Hedvábná stezka publikoval článek s názvem "Mystické Rio de Janeiro". Vydání článku se termínově perfektně sešlo s karnevalem. Tanečnice samby, alegorické vozy v ulicích a všeobecné veselí jako každý rok zahájily v Riu hlavní karnevalovou sezónu. Rio však umí nabídnout spousty zajímavých setkání nejen v době festivalu.

Nádherné tanečnice samby, Rio de Janeiro, Brazílie

Slovo "mystické" jsem do názvu článku zvolil zcela úmyslně. Přesně totiž vystihovalo atmosféru, kterou na mne tato jihoamerická megapole dýchla. Nečekali mne prosluněné pláže plné brazilských krásek a plážového volejbalu, ani posedávání na barech s plnou sklenicí koktejlu Caipirinha. Nad městem visel obrovský mrak. Vlhkost vzduchu přes 80% a dlouhodobá předpověď s pravděpodobností srážek 60% napovídala, že se to v nejbližších dnech nijak nezlepší. V době mého pobytu byly v Brazílii povodně.

Článek je doplněn i série několika fotografií.




Promítání

Modrá Hvězda v Dobřanech

Proběhlo 22.11.2013

Plzeňští horolezci uspořádali již tradiční akci v hotelu Modrá Hvězda v Dobřanech. Sešlo se nás kolem čtyřiceti. Zajímavé bylo, že z pěti přednášek byly tři o Kyrgyzstánu. Hory kolem hlavního města Biškeku, výstup na Pik Učitel, trekování, atd.

My s Hanym jsme promítali fotky a povídali o výstupu na Pik Lenina v roce 2013. Asi hodinové vyprávění bylo následováno spoustou zodpovězených dotazů, neboť v publiku bylo i několik zájemců o výstup v příštích letech. Věříme, že se je podařilo navnadit!

Hotel Modrá Hvězda má i vlastní minipivovar s vynikajícím pivem. Děkujeme Rudymu za pozvání a skvěle zorganizovanou akci.

♦ ♦ ♦

Klub cestovatelů

Proběhlo 3.3.2011
Pozvánka na promítání do Klubu cestovatelů - hory Jižní Ameriky

V podvečer 3. března 2011 se v pražském Klubu cestovatelů (Masarykovo nábřeží 22, www.klubcestovatelu.cz) konal pod záštitou portálu www.velehory.cz - Velehorský večer. A tématem byly námi milované hory Jižní Ameriky.

Po našem vyprávění o výstupu na Aconcaguu, zazněla další tři vystoupení. Přední český horolezec Mára Holeček pokračoval svým osobitým stylem v popisu náročnějších lezeckých tras na Aconcaguu, skalního lezení v okolí Mendozy a zejména nádherného sportovního lezení v Patagonii. Dan Hála vyprávěl o několika měsíčním putování Patagonii v koňském sedle a velehorský večer uzavřel Jakub Cejpek svým povídáním o výstupu na Huascaran.


♦ ♦ ♦

Diashow - Las Cumbres

Promítání v Krnově

Proběhlo 4.7.2007

Ve čtvrtek 4. října 2007 jsme (Jiří Šurman, Martin a Vladimír Linhartovi) ve spolupráci s krnovskou Městskou knihovnou uspořádali veřejné promítání.

Jednalo se o naší první zkušenost s veřejným promítáním. Chvíli před zahájením, které bylo plánováno na 18 hodinu, se sál městské knihovny v Krnově zcela zaplnil a bylo potřeba nanosit další židle. Celkem přišlo téměř 60 diváků!

Promítání v Krnově

Naše povídání bylo doprovázené promítáním diapozitivů a krátkým filmem z pokusu o výstup na Aconcaguu. Nejprve jsme představili sadu diapozitivů ze severu Chile:


Promítání v Krnově

V třetí části, která následovala po filmovém intermezzu, jsme se podívali na jih Chile:




♦ ♦ ♦

V případě, že vás naše aktivity oslovily a chtěli byste ve spolupráci s námi připravit příjemný večer s promítáním obrázků, videa a povídáním z cest, napište nám na adresu info@cumbres.cz. Rádi přijedeme a pokecáme :-)

Napište nám
| | info@cumbres.cz
Reklama
© Las Cumbres (2005 — 2025)