Sponzoři

Štítky: 2006 | Argentina | Bolívie | Chile | Jižní Amerika | Peru | Tilak | Yate
Náhled tisku
Sponzoři expedice Las Cumbres 2006

TILAK

Martin a 
Vláďa v bundách Latok na Salar de Uyuni, Bolívie, 8. února 2006

V průběhu listopadu jsme se obrátili na několik výrobců a distributorů outdoorového vybavení, abychom je požádali o podporu expedice Las Cumbres 2006. Firma TILAK ze Šumperka byla jednou z těch, které na naší nabídku reagovali a tak jsme po krátké a nesmírně vstřícné komunikaci a podpisu smlouvy, otevřeli balík, v němž nás čekalo několik jejich exklusivních výrobků.

Firma Tilak je také výhradním dovozcem výrobků firem Meindl a Nanok. Uvedený balík tak obsahoval i skvělé boty Meindl Island Pro MFS (GORE-TEX, Vibram).


Bunda Attack - TILAK

Bunda ATTACK

Z katalogu Tilaku jsme zvolili technickou bundu Attack. Zaujala nás především svojí vahou - neuvěřitelných 390g, které pomalu ani necítíte v ruce - skladností a funkčním střihem. K bundě je přiložen i malý síťový sáček, do kterého jí lze velmi snadno během chvilky sbalit a v batohu nezabere prakticky žádné místo :-)

Recenze na bundu Attack

Přidáno 27.5.2006

Za jakých podmínek jsme bundu testovali

Vláďa natáčí záběry pasoucích se lam na břehu laguny Colorada, Bolívie, 7. února 2006 Od ledna do konce února roku 2006 jsme cestovali po horách v Argentině, Bolívii, Chile a Peru. V Argentině a Chile bylo povětšinou překrásné slunné počasí, typické jihoamerické léto, zatímco v Bolívii a Peru bylo zase období dešťů charakterizované rozbahněnými cestami a častými sesuvy půdy.

Bundu Attack jsme tudíž měli příležitost použít mnohokrát. V Argentině a Chile tomu bylo výhradně ve vysokých horách, kde sloužila jako svrchní ochranná vrstva před silným větrem, který byl až velmi často doprovázen deštěm a sněhem. V Bolívii a Peru jsme jí nosili neustále při sobě a oblékali vždy, když znovu spustil déšť nebo sníh.

Po návratu jsme Attacka neuložili hluboko do skříně, ale používáme ho při běhání, často i za deště, a proto jsme i tyto zkušenosti zahrnuli do následujícího textu.

Komfort při nošení

Attack nám velmi vyhovuje svým anatomickým sportovním střihem, který nevytváří žádné zbytečné a prázdné bubliny a na druhou stranu poskytuje dostatek místa pro další tepelnou či izolační vrstvu, např. pro "flísku".

Jedinou oblastí, kde nám činil střih Attacka potíže, byla oblast krku.

Vláďa se prodírá mezi kajícníky (Penitentes) v bundě Attack, Argentina, 19. ledna 2006 V situaci, kdy bylo chladněji nebo silně větrno, kombinovali jsme jeho nošení s již zmiňovanou "flískou" nebo "windstoprovkou - Latok". Avšak užší střih v oblasti krku nás začal při dopnutí obou vrstev až k bradě přidušovat. Po chvíli jsme tomuto pocitu uvykli, ostatně nic jiného nezbývalo, ale první dojem ze stisku kolem krku byl nepříjemný a kdykoli to jen trochu šlo, snažili jsme se nedopínat všechny vrstvy až k bradě.

Jednoruční neboli jednodotykové utahování fungovalo na výbornou. Nejvíce jsme tento systém ocenili na kapuci a kolem pasu, zejména když jsme měli na rukou silnější rukavice.

U Attacka jsme naplno nevyužívali jeho kapsy, jelikož jsme jej oblékali a svlékali, pouze když to vyžadovalo zhoršené počasí a to přes vrstvy, které jsme tou dobou již měli na sobě. Objem a velikost kapes, včetně jejich umístění, nám zcela postačovaly.

Poznámku zaslouží i komfort ovládání zapínání bundy. Zip Attacka je oboustranný, což jsme nikdy nevyužili, a jeho zapínání nám činilo jisté obtíže, které z velké části přičítáme naší přirozené nešikovnosti. Měli jsme problém trefit se do obou zdrhovadel zaráz. I když jsme byli přesvědčeni, že lépe už se strefit nelze, zip přesto neposlouchal a nechtěl se zapnout. Se zapínáním souvisí i výše uvedená poznámka o střihu v oblasti krku.

Když jsme si oblékli něco pod Attacka, do zapínání zipu se nám stále pletla léga pod zipem. V oblasti krku byl tento problém největší. V situaci, kdy začal foukat vítr, bylo chladněji a měli jsme oblečené rukavice, jsme jednoduše nebyli schopni si zip zapnout. Pokaždé se zasekl o légu.

Velikou výhodou se ukázaly být delší rukávy. Při praktickém používání nebyl pohyb v ramenou nikterak omezován a suchým zipem na zápěstí jsme si délku a šířku rukávu mohli upravit dle aktuální potřeby.

Jak jsme již naznačili, Attacka jsme často nosili v příručním batohu v očekávání brzké spršky. Attack je naprosto dokonale skladný a během chvilky se nechá sbalit do přiloženého síťového pytlíku. Prakticky nic neváží, sbalený má minimální rozměry, a proto jsme se nikdy nemuseli rozhodovat, zda si jej vezmeme. Tvrzení výrobce o nekompromisní volbě pro ty, kteří zvažují každý gram, stoprocentně platí.

Nepromokavost a prodyšnost

Martin v bundě Attack během výstupu na Chachani (6075m), Peru, 20. února 2006 Sníh, i tající, samozřejmě nebyl žádný problém a stejně tak déšť. Kapičky vody zůstávaly na povrchu, nevsakovaly se a daly se snadno oklepat, bunda pak byla téměř suchá. Na horách Attack skvěle dýchal, za deště a během normálního pohybu jsme nezaznamenali žádný problém. Zcela nám na cestách nahradil pláštěnku, kterou jsme nechali doma i s vědomím, že jedeme do oblasti, kde bude období dešťů.

Bunda nestíhala odvádět vlhkost pouze při namáhavém běhu. Za deště se situace ještě zhoršila. Poznamenejme však, že velmi rychle schne. Nejvíce se vlhkost srážela na přelepených švech uvnitř bundy. Trochu pomohlo otevření náprsních šikmých kapes, výrazněji by napomohlo odvětrávání podpaží, které by podle našeho názoru nezpůsobilo výrazný váhový nárůst.

V souhrnu


Na výpravě, která trvala několik týdnů a po celou dobu jsme si vše nosili pěkně na zádech, jsme velmi ocenili oblečení, které je skladné, lehké a vysoce funkční. Tyto vlastnosti dělají z Attacka bundu, kterou bychom se neobávali vzít s sebou do ještě náročnějších podmínek, než kde jsme se pohybovali my.


Bunda LATOK

Bunda Latok - TILAK

Dalším skvělým produktem, po kterém jsme sáhli je universální Soft Shellová bunda Latok. Jak uvádí na svých stránkách firma Tilak, je to model používaný Horskou službou ČR. A není se čemu divit, je perfektní. Když jsem si jí prvně zkoušel v obchodě, ani jsem si nevšiml řady vychytávek, ze kterých máme velikou radost. Množství kapes, ventilační systém, stahování a odepínatelná kapuce, pod kterou se bez problému vejde i kýbl :-)

Naše Latoky jsou na rozdíl od ilustračního fota nádherně červené! Viz další obrázky :-)

Recenze na bundu Latok

Přidáno 27.5.2006

Za jakých podmínek jsme bundu testovali

Martin sedí na úpatí Aconcaguy v bundě Latok, Argentina, 21. ledna 2006 Na padesát dnů, které jsme hodlali strávit na horách a v přírodě v Latinské Americe, jsme sháněli takové oblečení, které bude skutečně univerzální. Latok od české firmy Tilak toto naplnil více než vrchovatě. Ať již jsme se pohybovali po horách nebo městech, 90% času jsme na sobě měli právě tuto "windstoprovku". V Argentině a Chile, kde jsme se potýkali s výhní letního slunce, nám pomáhal uchránit tělo od spálenin a příjemně chladil. V Bolívii a Peru, kde jsme se s obavami ohlíželi po mracích a čelili větru dešti, nás udržoval v příjemné provozní teplotě a chránil před nastydnutím z ofouknutí.

S výjimkou slunných klidných dní, kdy jsme se povalovali na pláži, relaxovali (a takových bylo poskrovnu) a chodili pouze v tričku, jsme nosili Latoka skutečně dennodenně.

Komfort při nošení

Komfort nošení bundy Latok nelze popisovat jinak než slovy chvály. Nezaznamenali jsme téměř nic, co by nám nevyhovovalo nebo co bychom si představovali jinak, bunda nám jednoduše dokonale padla a zamilovali jsme si i červeno/černou kombinaci barev, přestože jsme původně chtěli působit trochu nenápadněji v kombinaci šedo/černé.

Pod Latoka jsme si za chladnějších dní nebo na horách brali ještě "flísku" a ani obě tyto vrstvy nepůsobily zmenšení komfortu nošení.

Vláďa našel podkovu pro štěstí - ale bohužel až během sestupu z Aconcaguy v údolí Horcones, Argentina, 23. ledna 2006 Velmi jsme ocenili technickou dokonalost bundy, zejména do detailu propracovaný systém kapes, který spolu s větracími otvory v podpaží zajišťoval i v horkých dnech na poušti, kdy jsme bundu nosili jako ochranu proti ostrému slunci, výborné odvětrávání a cirkulaci vzduchu, v Latoku bylo vždy příjemně.

Dobře se nám pracovalo se zipy i mechanickými jednodotykovými prvky pro stahování. Nelze než vyzdvihnout perfektní možnosti přizpůsobení tvaru kapuce pomocí stahovadel. Kapuce je odepínací a jak jsme zjistili, vejde se pod ní pohodlně i helma.

Skutečně pouze drobnou poznámku máme k nápisu WINDSTOPPER na rameni. Jelikož je nápis tvořen bílými nalepenými písmeny, která výrazně vystupují nad povrch nášivky, začínají se písmena vlivem mechanické námahy odlupovat a ztrácí se tak jeden z výrazných estetických prvků Latoku. Řešením by mohlo být písmenka naopak vlisovat dovnitř nášivky.

Nepromokavost a prodyšnost

Několikrát se nám stalo, že jsme vyrazili do města bez batohu, v němž bychom měli Gore-Texovou bundu Attack a překvapila nás náhlá průtrž mračen. Latok nás bez větších problémů udržel v suchu i během prudšího lijáku a následně celkem rychle proschnul.

V souhrnu


V závěru ještě jednu spíše pikantní poznámku - za celých padesát dní jsme Latoka neměli možnost vyprat, jelikož jsme nedůvěřovali pracím prostředkům v místních prádelnách. Navzdory tomu zůstal vzhledově perfektní a bez obav, že bychom mohli vzbudit obecné pohoršení, jsme se v něm pohybovali po městech i dopravních prostředcích :-)


Čepice Tilak a boty Meindl Island PRO MFS

Čepice - TILAK

Na hlavě jsme nosili slušivé čepice Tilak z příjemného a jemného materiálu, které je možné bez potíží a různých otlačenin nosit i pod kýblem.

Vláďa si navíc pořídil ještě fungl nové boty Meindl Island PRO MFS. Oproti Martinovým již zasloužilým Islandům, které si už své kilometry v Patagonii a na jiných místech Jižní Ameriky užili, jsou na první pohled vidět a po nasazení i cítit vylepšení. Island PRO MFS - MEINDL Jelikož se Vláďovi za celou dobu neudělal jediný puchýř, a zde je potřeba dodat, že si Islandy obul prvně až cestou na letiště do Frankfurtu, můžeme potvrdit že na tzv. Memory Foam System - pěně s tvarovou pamětí asi něco skutečně bude :-) Boty se vyšláply rychle, působením tělesného tepla změkly a vytvarovaly se podle chodidla.



YATE

Další českou firmou, která se rozhodla naší expedici podpořit, je firma YATE z Hradce Králové. Firma se v oblasti sportovních potřeb specializuje zejména na výrobu karimatek, kterých má v nabídce více než 100 druhů! Nebyl proto problém vybrat si přesně ty, které vyhovují nejlépe našim potřebám. Od prvního kontaktu s firmou Yate až k vyzvednutí balíku na poště uteklo jen několik málo týdnů a došlá zásilka obsahovala dvakrát po dvojici karimatek.

Firma Yate však nabízí mnohem více a z jejího bohatého sortimentu jsme sáhli ještě po kvalitních nerezových termo-lahvích od firmy Laken o objemu jednoho litru.


Artiach Light - plus

Artiach Light - plus od firmy YATE

Hlavním kritériem pro výběr karimatky Artiach Light – plus je její až neskutečně nízká váha – 170g! Je vyrobena z velmi lehké EVA pěny s profilovaným povrchem – na každé straně jiným :-)

Jak jsme předpokládali, a již první testy doma v obyváku to naznačovaly, z karimatek jsme nikdy nesjížděli, daly se velmi rychle sbalit do přenosného tvaru a vydržely i místy extrémní teploty, kterým jsme je byli nuceni vystavit na atacamské poušti.

Alu matte

Další izolaci do chladných dní nám zajistily klasické 60 cm široké alumatky. Naše předchozí zkušenosti z Jižní Ameriky napovídaly, že alumatky budou mít více universální využití. A skutečně. Byly nám neocenitelným pomocníkem při ochraně před všudypřítomným žhavým sluncem na poušti Atacama, podložkou a také odraznou desku při focení :-)

Napište nám
| | info@cumbres.cz
Sponzoři expedice 2006
www.tilak.cz

www.yate.cz

Reklama
© Las Cumbres (2005 — 2025)