La Paz a výlet do Tiwanaku

Přidáno: 19.2.2006 | Datum akce: 14.2.2006
Autor: Vladimír Linhart | Martin Linhart
Fotografie: Vladimír Linhart | Martin Linhart
Štítky: 2006 | Bolívie | Jižní Amerika | La Paz | Tiwanaku | UNESCO
Náhled tisku

Celkový pohled na La Paz, Bolívie, 15. února 2006 Nejvýše položené velkoměsto, které má přibližně milión obyvatel, je také hlavním administrativním centrem Bolívie. Nikoli tedy jejím hlavním městem, kterým je Sucre. Centrum města leží ve výšce 3600m, ale jedna z jeho nejživějších a největších čtvrtí El Alto leží ve výšce nad 4100m (včetně mezinárodního letiště).

El Alto je dnes již prakticky samostatným městem svírajícím centrální La Paz v údolí. Jeho obyvatelstvo tvoří zejména původní národy Aymara a Quechua. Nekončící trend stěhování se do měst způsobuje, že El Alto je nejrychleji rostoucím městem v Bolívii.

Bolivijská holčička v nejužívanejším dopravním prostředku - minibus neboli colectivo, Bolívie, 14. února 2006 Při jasném počasí má La Paz dech beroucí výhled jak na město samé, tak na horský pás - Cordillera Real, kterému dominuje 6500m vysoká a stále zasněžená Illimani se svými třemi vrcholy. Město nijak nehýří barvami a při pohledu shora převládá hnědá barva neomítnutých fasád.

La Paz je zacpaný taxíky, colectivos a starými autobusy (Dodge, Ford), které v kopcích produkují obrovská oblaka nedýchatelného kouře. Pokud jdete zrovna do kopce i vy, řádně zadýchaní, průchod kolem rozjíždějícího se autobusu vám neudělá vůbec dobře. I přes nedodržování pravidel (jízda v protisměru, apod.) jsme neviděli žádnou dopravní nehodu - snad díky soustavnému používáni klaksonu.

Ulice La Pazu, Bolívie, 10. února 2006 Ulice jsou zaplněné posedávajícími prodejci zboží. Rozmístění prodejců a jejich komodit má svůj zvláštní řád a často na určité ulici nebo alespoň její části najdete zboží pouze jednoho druhu. Nejvíce frčí chléb, ovoce, spousta druhů brambor, látky, suvenýry, dámské kloboučky, ...

Na ulici si uvědomíte sílu jednoho Bolíviánu (místní měna; 8 bolíviánů = 1 dolar). Je příjemné být v zemi, která je 4krát levnější než Chile. A co všechno lze koupit za 1 bolívián?

Ulice La Pazu, Bolívie, 10. února 2006 Na náměstích La Pazu se často odehrávají demonstrace, obvykle za asistence těžkooděnců a vládních jeepů s až nápadně černými skly :-) Při demonstracích za světla tvoří většinu davu babičky v širokých sukních a malých kloboučcích, zatímco večer se rojí proletáři. Na jedné takové noční jsme se měli možnost dovědět, že "propiedad privada tiene que morir".

Tiwanaku

Puerta del Sol (brána slunce) v Tiwanaku, Bolívie, 14. února 2006 Hodinu a půl jízdy od La Pazu v přecpaném kolektivu, se nachází archeologické naleziště údajně nejstarší jihoamerické kultury Tiwanaku. Před více než 2200 lety začalo na jižním břehu jezera Titicaca (dnes je břeh jezera vzdálen 40km severně) vyrůstat kulturní centrum civilizace, která ovládla celou oblast po dobu 500 let. Její zánik se datuje kolem roku 1100 n.l.

Archeologické naleziště Tiwanaku - stéla kněze v chrámu Kalasasaya, Bolívie, 14. února 2006 Za 80 bolíviánů vstupného získáte přístup do dvou malých muzeí s několika sochami, lebkami, keramikou a nástroji denní potřeby. Na samotném nalezišti stále pokračují archeologické práce. Můžete zde obdivovat precizní práci s kamenem jak při stavbě zdí, tak při uměleckém opracování např. Brány slunce (z jednoho kusu kamene) či několika soch. Prohlídka komplexu nám zabrala příjemné tři hodinky.

Stejnojmenné město ležící v těsné blízkosti ruin se pyšní zajímavým kostelem, před kterým stojí sochy civilizace Tiwanaku. Nutno poznamenat, že veškeré cennosti (zlato, stříbro) byly odvezeny do Španělska a mnoho dalšího je v muzeích po světě.

Další příspěvek chystáme od jezera Titicaca, kde jsme na stopě incké kultuře ...

Napište nám
| | info@cumbres.cz
Sponzoři expedice 2006
www.tilak.cz

www.yate.cz

Reklama
© Las Cumbres (2005 — 2024)