Jak název, tak i celý nápad se zrodil při pročítání webu www.tisicovky.cz. Podle něj je v Česku šestnáct pohoří, která mají alespoň jednu horu převyšující 1000m. Takže šestnáct pohoří, šestnáct nejvyšších kopců a šestnáct „pohodových“ výletů po krásných českých horách.
Jeřáb (1003m) je výrazný a z širokého okolí viditelný vrchol přibližně 2,5 km východně od obce Horní Orlice. Jeho svahy jsou kompletně zalesněny zejména smrkovým porostem a kromě několika úseků na západním svahu ve výšce přibližně 850 - 950m není možný výhled na okolí. Západní svah spadá do povodí Tiché Orlice, ostatní pak do povodí Moravy. Díky nižší nadmořské výšce je klima mírné, v oblasti Jeřábu s průměrnou roční teplotou 4,5 °C a průměrnými ročními srážkami okolo 1000mm. Na vrcholu je geodetický bod, malá mohylka z kamení a také zde byla umístěna schránka s vrcholovou knihou.
Hanušovická vrchovina (německy Hannsdorfer Bergland) se nachází na severní Moravě a je součástí Jesenické oblasti. Jméno dostala podle obce Hanušovice. Vyplňuje prostor mezi Orlickými horami, Králickým Sněžníkem, Rychlebskými horami a Hrubým Jeseníkem. Jedná se o naše nejnižší tisícimetrové pohoří s pouze jednou tisícovkou. Velká část Hanušovické vrchoviny nedosahuje ani 800m.
V oblasti Hanušovické vrchoviny nenalezneme žádné velkoplošné chráněné území, nachází se zde pouze několik přírodních rezervací a památek. Krajina je velmi rozmanitá, od měst a průmyslových areálů přes zemědělskou krajinu až k zalesněným neobydleným hřebenům. Lesy jsou koncentrovány ve vyšších polohách a převládají smrkové monokultury.
Na Hoře Matky Boží u Králík se také nachází obec Dolní Hedeč se stejnojmenným klášterem, jedná se o významné poutní místo v Královéhradecké diecézi.
V neděli odpoledne po předchozí prohlídce pevnostního bunkru Bouda, jsme se rozjeli do Králíků. Naším cílem byla procházka na vrchol Jeřábu (1003m). Auto jsme nechali kousek od náměstí na neplaceném parkovišti a krásným stromořadím jsme stoupali ke klášteru Matky Boží kousek od vrcholku Mariánského kopce (769m).
Klášter není veřejnosti přístupný. Pouze kostel (do 17:00), kde se právě konala mše. Poutní areál Hora Matky Boží u obce Dolní Hedeč je místem, které je velmi vyhledáváno turisty. Je odsud nádherný výhled na celé pohoří Králického Sněžníku, včetně jeho stejnojmenné nejvyšší hory, a opačná strana pak nabízí pohled na vrchol Hanušovické vrchoviny, kam jsme měli namířeno.
Kdo nehodlá absolvovat stoupání přibližně 200 výškových metrů, může zajet s vozem až na parkoviště u kláštera. Odtud pokračuje žlutě značená turistická trasa přes křižovatku v obci Dolní Hedeč a dále po úzké silničce mezi poli až k rozcestníku "Horní Orlice". Západním směrem až do sedla Pod Jeřábem pokračuje žlutá trasa. Je potřeba dát si pozor a včas, přibližně po 300 metrech odbočit vpravo k prameni Tiché Orlice. Slovíčko pozor je na místě, neboť obě trasy jsou značeny žlutě!
Po dalších 300 metrech za ukazatelem k prameni vejdete do lesa a protnete asfaltovou silnici. Pokud si chcete zkrátit cestu na vrchol a vynechat chůzi borůvčím, hlubokou travou a ostružinami, doporučujeme 500 metrů za křížením s asfaltkou odbočit vlevo do kopce po udržované lesní cestě. Po pouhých 50 metrech se cesta rozděluje. Držte se rovně, nikoli vlevo, což by mohla být lákavá volba! Cesta vede až na vrchol.
Až budete mít dojem, že jste na vrcholu a začínáte klesat, tak pokračujte ještě 10 metrů a nalevo od vás se objeví malá mohyla, schránka s vrcholovou knihou a značený geodetický bod.
Naše cesta na vrchol Jeřábu (1003m) tak snadná nebyla. Užili jsme si pár stovek metrů mimo všechny cesty, ale náladu nám to nijak nepokazilo, naopak. Přálo nám počasí. Nádherné pozdní odpoledne, velké sladké borůvky a pohodová cesta zpátky. Během ní jsme se zastavili u uměleckého díla na vrcholku Mariánského kopce (769m) - socha jakéhosi myslitele. Jelikož nám docházela voda, prodloužili jsme si cestu ještě jednou a zašli k Mariánskému prameni, který je od kláštera dobře značen.
Celkový čas | 3,5 hodiny |
Vzdálenost | 12 kilometrů |
Převýšení | 400 metrů |