Brazílie, která patří mezi klenoty jihoamerického kontinentu, je největším a nejlidnatějším státem Jižní Ameriky. Mimo jiné se na jejím území rozkládá největší tropický deštný les na světě - Amazonský prales. Zvláštností je, že hlavním městem není největší město Brazílie São Paulo (10 mil.), ale ve vnitrozemí vybudovaná Brasília (vystavěna v letech 1956 - 1960). Brazílie byla v minulosti největší kolonií Portugalska a portugalština je zde také úředním jazykem.
Brazílii, resp. Rio de Janeiro, se nám podařilo velice krátce navštívit během pracovní cesty. Byť byla tato návštěva krátká, vyvolala v nás nadšení.
Přestože Francouzská Guyana není zrovna horolezeckou destinací, je jedním z kamínků v přepestré mozaice zajímavostí jihoamerického kontinentu. Pokud by se někdo ze čtenářů www.cumbres.cz chystal zavítat právě sem, nabízíme několik článků o tomto zámořském kousku Francie a tedy vlastně i poněkud vzdálené součásti Evropské unie!
Jednoho z pravidelných přispěvatelů a editorů www.cumbres.cz na Francouzskou Guyanu zavedla v roce 2008 služební cesta.
Macao a Hongkong mají v rámci Čínské lidové republiky speciálně upravené postavení. Jedná se o tzv. Zvláštní správní oblasti Čínské lidové republiky.
Macao je bývalá portugalská kolonie, která byla znovu připojena k Číně v roce 1999. nachází se při ústí Perlové řeky do Jihočínského moře pouhých 60 kilometrů západně od Hongkongu.
Macao je tvořeno poloostrovem a ostrůvky Taipa a Coloane. Sousedí s čínskou provincií Kuang-tung. Na území 23,5 km² žije půl milionu obyvatel, což činí z Macaa oblast s nejvyšší hustotou zalidnění na světě.
Hongkong je označení pro město a přilehlý region ležící na pobřeží Jihočínského moře. Hongkong je významné ekonomické a obchodní centrum. Patří mezi nejhustěji osídlené oblasti světa. Podle ústavy se Hongkong těší vysokému stupni autonomie, pouze za mezinárodní politiku a ozbrojené síly zodpovídá centrální vláda v Pekingu.
První Evropan, který toto místa navštívil, byl portugalský mořeplavec Jorge Álvares v roce 1513. Portugalci poté zřídili obchodní stanici v sousedním Macau.
Čínu, resp. Macao a na kratičký okamžik i Hongkong, jsme navštívili během pracovní cesty. Byť byla tato návštěva krátká a příležitost pro turistiku skutečně minimální, byli jsme mile překvapeni.
Portugalsko je trochu neprávem opomíjený turistický cíl. Nemá sice tak příjemné moře jako španělsko, ale zase je nám krajinou, naturelem lidí a podnebím bližší. Nalezneme ho v západní části Pyrenejského poloostrova. Jediným jeho sousedem je Španělsko. Portugalsku dále náleží souostroví Azory a Madeira. Hlavním a největším městem je Lisabon se svým půl milionem obyvatel. Mluví se zde portugalsky a počet obyvatel je stejný jako u nás - přes 10 milionů.
Skotsko je jednou ze čtyř zemí konstituční monarchie Spojeného království Velké Británie a Severního Irska, která se nachází v severní části ostrova Velká Británie. Mimo pevninu se Skotsko rozkládá na více než 790 ostrovech, z nichž největší jsou Orkneje, Shetlandy a Hebridy.
Hlavním městem Skotska je Edinburgh a největším Glasgow, které kdysi bylo jednou z předních světových průmyslových metropolí. Ve Skotsku žije přes 5 milionů obyvatel a 88% většinu z nich tvoří Skotové. Úředními jazyky jsou angličtina, skotština a skotská gaelština.
Španělsko je jednou z hojně navštěvovaných evropských turistických destinací. Rozkládá se na většině Pyrenejského poloostrova, jeho součástí jsou Kanárské a Baleárské ostrovy. Je konstituční monarchií, hlavním městem je Madrid se třemi milióny obyvateli. Úředním a nejpoužívanějším jazykem Španělska je španělština, označovaná také jako kastilština, druhým nejpoužívanějším jazykem je katalánština, následují galicijština a baskičtina ...
Poloostrov byl po několik století obýván Araby, zejména na jihu je proto dodnes patrný muslimský vliv.