Andy

Pohoří Andy Andy jsou téměř 8000 km dlouhé a až 500 km široké horské pásmo. Jejich průměrná výška činí přibližně 4000 metrů. Střední a severní část And tvoří několik paralelních hřebenů, mezi nimiž se na území Bolívie a Chile rozkládá náhorní planina (altiplano). Nejvyšší horou je Aconcagua (6962m) ležící na území Argentiny. Mezi další významné vrcholy, které jsou současně nejvyššími horami jednotlivých zemí, patří: Ojos del Salado (6893m, Chile), Huascarán (6746m, Peru), Nevado Sajama (6542m, Bolívie) a Chimborazo (6270m, Ekvádor). Andy zasahují na území Venezuely, Kolumbie, Ekvádoru, Peru, Bolívie, Chile a Argentiny.


Pohoří Grampian

Pohoří Grampian Grampiany (Grampian Mountains) jsou nejvyšší a současně nejrozsáhlejší pohoří ve Skotsku. Zajímavostí je, že horní hranice lesa leží v tomto pohoří již v nadmořské výšce 400-500m, takže lesy se vyskytují výhradně v údolích a na úpatí hor, zatímco vlastní hory jsou holé, jen s travnatými porosty, křovinami, vřesovišti a rašeliništi. Pohoří zahrnuje dva národní parky - Ben Nevis a Cairngorm Mountains. Horské pásmo leží mezi Kaledonským průplavem na severu a údolím Clyde na jihu. Nachází se zde také nejvyšší hora Británie Ben Nevis (1343m), ve skupině Cairngorm Mountains je druhá nejvyšší hora Ben Macdhui (1309m). Na severozápadě jsou Grampiany omezeny zlomovým svahem, který podmínil vznik údolí přes 100 km dlouhého a těsného (Glen More). Toto údolí propojuje východní a západní pobřeží Skotska a je vyplněno jezery protáhlého půdorysu, jedním z nich je i známé jezero Loch Ness.


Himálaj

Pohoří Himálaj

Himálaj je asijské pohoří, které odděluje Indický subkontinent od Tibetské náhorní roviny. Jeho název pochází ze sanskrtských slov hima (sníh) a álaja (obydlí) čili Domov sněhu. Nachází se zde deset ze čtrnácti nejvyšších vrcholů světa, takzvaných osmitisícovek. Nejvyšší horou Himálaje i světa je Mount Everest (8848m). Pohoří zasahuje na území Pákistánu, Číny, Indie, Nepálu a Bhútánu.


Jotunheimen

Pohoří Jotunheimen Pohoří Jotunheimen je nejvyšším pohořím Norska a zároveň celé Skandinávie. V překladu tento výraz znamená Domov obrů. Na části území byl v roce 1980 vyhlášen národní park Jotunheimen o rozloze 1 145 km čtverečních. Více než 250 vrcholů pohoří dosahuje nadmořské výšky přes 1 900 m, mezi nimi dva nejvyšší vrcholy severní Evropy - Galdhopiggen (2 467 m) a Glittertind (2 465 m). Galdhøpiggen nebyl vždy považován za nejvyšší horu Norska, o tento primát soupeřil s Glittertindem, neboť některá měření naznačovala, že ten je díky svému vrcholovému ledovci nepatrně vyšší. Ledovec se o něco zmenšil a dnes Glittertind měří 2464 m včetně ledovce. V současnosti je tedy za nejvyšší horu považován jednoznačně Galdhøpiggen.


Karpaty

Pohoří Karpaty Karpaty jsou rozsáhlé pásmové pohoří rozkládající se ve střední a východní Evropě (zasahuje Rakousko, Česko, Slovensko, Maďarsko, Polsko, Ukrajinu, Rumunsko a Srbsko). S rozlohou přibližně 210.000 km² Karpaty předstihují i Alpy. Délka karpatského oblouku činí 1500 km, šířka se pohybuje mezi 12 a 350 km. Nejvyšší součástí Karpat jsou Vysoké Tatry. Mimo několika rozlohou malých oblastí vysokohorského charakteru jsou však Karpaty spíše nízké a zalesněné hory. Vysokým Tatrám jsme na našem webu vyčlenili speciální samostatné místo, a proto se v této sekci dozvíte o výstupech v jiných pohořích, která jsou součástí Karpat, zejména pak o trekingu v Ukrajinských Karpatech.
Ukrajinské Karpaty, jejichž nejvyšším vrcholem je hora Hoverla (2061 m) se dělí na několik dalších horských částí: Poloniny (Čornohora, Rivna, Boržava, Kuk, Krasna), Východní Beskydy, Horhany a Vihorlat.


Kavkaz

Pohoří Kavkaz Velký Kavkaz se táhne v délce 1 100 km a šířce kolem 150 km od severozápadu k jihovýchodu. Na západní straně se Velký Kavkaz počíná zvedat u Tamanského poloostrova, který poblíž jihoruského města Novorossijsk odděluje Černé a Azovské moře. Na východě jej zakončuje Apšeronský poloostrov s ázerbájdžánskou metropolí Baku, vybíhající do Kaspického moře. Řada vrcholů ve střední části Velkého Kavkazu přesahuje výšku 5 000 m. Nejvyšší horou tohoto pohoří, Kabardsko-balkarské republiky a celé Ruské federace je 5 642 m vysoký Elbrus. Dalšími hlavními vrcholy jsou Dych-Tau (5 203 m), potom Šchara (5 201 m), která je nejvyšším bodem Gruzie, a Kazbek (5 033 m). Horstvo obsahuje množství ledovců, které dohromady pokrývají více než 1 000 km², zvláště na severních svazích. Zejména západní část pohoří, oplývající vydatnými srážkami (v Abcházii místy dosahují roční srážkové úhrny 4 000 mm), je hustě zalesněná.


Kilimandžáro

Kilimandžáro Kilimandžáro, stejně jako jiné hojně turisticky navštěvované kopce, je často dáváno do souvislosti s nějakými superlativy. Publikace uvádějí, že Kilimandžáro je nejvyšší samostatně stojící horou na světě. Zvedá se více než 5000 metrů nad východoafrickou planinu, jejíž průměrná výška činí 800 metrů nad mořem. Celý horský masiv je přibližně 60 kilometrů dlouhý a 40 kilometrů široký. Leží 330 kilometrů jižně od rovníku na území afrického státu Tanzanie.

Název Kilimandžáro přiřazujeme celému horskému masivu, který se skládá ze třech samostatných sopek - Kibo (5895m), který je zároveň nejvyšším vrcholem Tanzanie i celého afrického kontinentu - dále pak Mawenzi (5149m), který je třetím nejvyšším vrcholem Afriky, a Shira (3962m).


Mt. Kenya

Masiv Mt. Kenya Mount Kenya (různé kmeny z okolí mají pro pohoří i různé pojmenování - Kirinyaga, Kirenia, Kiinyaa, Oldonyo Eibor nebo Oldonyo Egere) je masiv rozkládající se zhruba uprostřed státu Keňa v oblasti zvané Středohoří Mount Kenya. Hlavní město Nairobi je vzdáleno pouhých 130 km. Spolu s masivem Kilimandžára je Mount Kenya jedním z mála míst na Zemi, kde lze pozorovat „rovníkové“ ledovce. Mount Kenya je nejvyšší horou v Keni a druhou nejvyšší v Africe. Oblast kolem hory je národním parkem, který figuruje i na seznamu UNESCO.

Masiv Mt. Kenya má tři hlavní vrcholy - Batian (5199m), Nelion (5188m) a Point Lenana (4985m) - a celou řádku vedlejších, např. Point Thompson (4995m), Point Pigott (4958 m), Point Dutton (4885m), Point John (4883m), Point Melhuish (4880m), Krapf Rognon (4800m), Point Peter (4757m) či Midget Peak (4700 m).


Rila

Pohoří Rila Rila je pohoří v jihozápadní části Bulharska. Jméno Rila pochází z thráckého jazyka, kde znamená „hodně vodné pohoří“, podle ledovcových jezer a minerálních pramenů v podhůří. Nejvyšším vrcholem je Musala (2925m). Rila je nejvyšším pohořím Evropy po Kavkazu, Alpách, Sieře Nevadě, Pyrenejích a sopce Etna. Rila zaujímá plochu 2629km², z toho část (810km²) tvoří Národní park Rila.


Troödos

Pohoří Troödos Troödos je název největšího kyperského pohoří, které se nachází v centrální části ostrova. Jeho nejvyšší horou je Olymp s výškou 1 952 metrů. V pohoří se nachází řada starobylých staveb, zejména množství kostelů z dob Byzance. Tyto kostely jsou plné nástěnných maleb, které se zachovaly do dnešních dnů. Deset z nich bylo roku 1985 zařazeno na seznam světového kulturního dědictví UNESCO.


Vysoké Tatry

Pohoří Vysoké Tatry Vysoké Tatry jsou nejvyšším pohořím Slovenska i Polska. Jsou geomorfologickým podcelkem Východních Tater ležících západně od Kopského sedla, které je odděluje od Belianských Tater. Na jihu hraničí s Podtatranskou kotlinou. Mají rozlohu 341km² (260km² na Slovensku a 81km² v Polsku). Délka Vysokých Tater je zhruba 26km a šířka 17km. Od jihu je pohoří ohraničeno Podtatranskou kotlinou, na severu sousedí se Spišskou Magurou a západní hranici tvoří Kôprová dolina oddělující Vysoké Tatry od Tater Západních. Na východě jsou ohraničeny masivem Belianských Tater. Belianské Tatry jsou nižší než Vysoké Tatry (plocha 64km², délka hřebene 14km, nejvyšší vrchol Havran - 2142m).


Vysoký Atlas

Pohoří Vysoký Atlas Atlas (arabsky جبال أطلس, Džabál Atlas, kabylsky Idurar n leṭles) je pohoří v severozápadní Africe táhnoucí se v délce 2 400 km přes Maroko, Alžírsko a Tunisko; za jeho pomyslné prodloužení lze chápat ostrov Sicílii a italské Apeniny. K Atlasu patří i severomarocké pohoří Ríf, k němuž geologicky patří i Gibraltarská skála na Pyrenejském poloostrově. Tam na Atlas navazuje andaluská Sierra Nevada. Atlas dal jméno Atlantskému oceánu, který se z pohledu starověkých středomořských civilizací nachází za ním. Nejvyšším vrcholem je Džabal Tubkal (Djebel Toubkal) s nadmořskou výškou 4 167 m, ležící na západě Maroka. Pohoří Atlas odděluje Středozemní moře a Atlantský oceán od pouště Sahara.


Napište nám
| | info@cumbres.cz
Reklama
© Las Cumbres (2005 — 2025)